SD-WAN’ınız Küresel İşinizi Desteklemek İçin Ne Kadar Kolay Ölçeklenebilir?

Küresel kuruluşlar, bulut ve dijital dönüşüm girişimlerinin temel sağlayıcısı olarak SD-WAN’ı benimsemeye ve kullanmaya devam ederken, fiziksel olarak nerede olurlarsa olsunlar, kullanıcıları iş uygulamalarına ve hizmetlerine bağlamanın dinamik doğasını korumak için altyapı ölçeklenebilirliğinin önemini de dikkate almalıdırlar. Bu gerçeklik, endüstri analisti firma Futuriom’un SD-WAN işlevselliğinin en önemli özelliklerinden biri olarak bahsettiği kullanım kolaylığı, otomasyon ve orkestrasyona artan bir odaklanma sağlıyor.

Bu durum neden giderek daha önemli hale geliyor? Birçok büyük ölçekli küresel işletmenin, her bir şirketin mali politikalarına, coğrafyasına, iş kararları yetkisine veya düzenleyici gereksinimlere uymak veya sadece bağımsız yönetim alanları oluşturmak için özel bir SD-WAN yapısı gerektirebilecek birden fazla bölümü, iş birimi veya yan kuruluşu vardır. Her bir yapı ayrı ayrı düzenlenebilir ve yönetilebilir ancak yine de tüm ağın toplu gözlemlenebilirliği dahil olmak üzere merkezi ağ genelinde görünürlük ve kontrol sağlar.

Buna paralel olarak, WAN kurulumu hızla gelişiyor ve uç noktanın tanımı da değişiyor. Nesnelerin İnterneti ve mobilite ile ağa ek yük getiren ve bu genişleme doğrultusunda ölçeklendirme yeteneği gerektiren, bağlı cihazların dünyasında yaşıyoruz. Gartner, IoT ve bağlı cihazların bu  büyümesinin yıl sonuna kadar 5,8 milyar kurumsal ve bireysel uç noktasını aşacağını tahmin ediyor. Bugün, bir alan, ilk müdahale ekibinin sırt çantasında bir iletişim cihazı, bir yolcu gemisindeki güvenlik kameraları, endüstriyel bir taşıma bandındaki sensörler, bir kioskta bir ATM makinesi ve hatta bir rüzgar türbini içerebilir. Ve “alan” sayısı arttıkça, bir SD-WAN on binlerce alanı desteklemek için nasıl ölçeklendirilebilir?

SD-WAN, hem genişletilmiş kurumsal ölçekli gereksinimleri karşılamak için daha fazla otomasyondan yararlanarak, hem de BT işlemlerini aynı anda basitleştirerek daha hızlı hizmet sunabilir. Silver Peak kısa süre önce Unity Orchestrator Global Enterprise’ı tanıttı. Bu yeni sistem, işletmelerin birden çok SD-WAN yapısını merkezi olarak yönetmesine ve izlemesine olanak tanıyarak, ağ yöneticilerinin ağları bölümlere ayırmasına ve aynı zamanda tüm ağın birleşik görünümünü korumasına olanak tanır.

Temel yetenekler şunları içerir:

  • Birden çok SD-WAN yapısına tek oturum açma,
  • Bulutta barındırılan güvenli bir hizmet olarak düzenleme,
  • Tüm SD-WAN yapılarında merkezi alarm görünümü,
  • Yapıdan bağımsız yazılım sürümleme, bakım ve yükseltme döngüleri,
  • Ağ yöneticileri ve son kullanıcı müşterileri için ayrıntılı rol tabanlı erişim kontrolü.

Bunun nasıl uygulanabileceğine dair gerçek dünyadan bir örneği inceleyelim: Çok sayıda ve çeşitli işletme birimlerine sahip küresel bir kuruluş, tüm işletmeleri için SD-WAN’dan yararlanmak istiyor (Şekil 1).

 

 

İlk iş birimi otomobilleri üretir ve dağıtır, ikincisi tüketici ağırlama bölümünde otelleri ve eğlence amaçlı mülkleri işletir ve üçüncü bölüm bir perakende bankasını işletir. Bu iş birimlerinin her biri, uygulama performansı ve güvenliği için benzersiz öncelikler ve ilkeler sağlayan farklı iş gereksinimlerine sahiptir.

Otomatik bölüm, Amazon Web Services veya Microsoft Azure’da mühendislik tasarım uygulamalarını barındırabilirken, perakende bankacılık bölümü, yük devretme için bir 4G LTE seçeneğinden yararlanma dahil olmak üzere, her türlü alt katman ağında ATM makinelerine güvenli erişim gerektirebilir. Konaklama sektörü, Ingenico veya Verifone kredi kartı doğrulaması gibi iş açısından kritik bulutta barındırılan uygulamaları yerel olarak dağıtmak veya otellerin otel lobisinde yeni yüksek öncelikli etkileşimli uzaktan oyun kioskları sunmasını sağlamak isteyebilir. Otomotiv iş birimi, AWS’de barındırılan tasarım mühendisliği uygulamalarını Azure’a kaydırmaya karar verirse, Silver Peak Unity EdgeConnect ™ SD-WAN uç platformu, bu değişikliği hiçbir şeyi etkilemeden bağımsız olarak gerçekleştirme esnekliği sağlayan basit, tek tıklamayla bulut bağlantı otomasyonu sunar.

Yeni IoT ve mobil uç çözümler, çoğu küresel işletmenin temelindeki dijital dönüşüm stratejilerinde giderek daha kritik bir rol oynayacak ve herhangi bir uygulama için ölçeklenebilirliği, güvenliği ve otomasyonu en üst düzeye çıkarmak için açıkça tasarlanmış bir SD-WAN platformunu seçmelerini hayati hale getirecek.

Silver Peak EdgeConnect SD-WAN Edge platformu, Orchestrator Global Enterprise ile birleştirilmiş kuruluşların WAN dönüşümünü başarılı bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olarak BT yöneticilerinin on binlerce uç noktayı destekleyen birden çok yapıya sahip daha büyük SD-WAN’lar oluşturmasına ve yönetmesine olanak vererek ağı kolayca genişletir.

Yazının orjinalini okumak için lütfen tıklayınız.