SD-WAN Teknolojisi ve Cisco iWAN ile karşılaştırması

SD-WAN Teknolojisi ve Cisco iWAN ile karşılaştırması

Zorluklar:

Bölge veya şube sayısının artması, çeşitli uygulamaların eklenmesi, yavaşlık sorunları, MPLS hat maliyetlerinin yüksek olması, iş kritik uygulamalarının yavaşlık ve kesinti kabul etmemesi, bulut uygulamaların eklenmesi, veri güvenliği, atıl kalan yedek hatlarımız, biri birinden bağımsız çalışan çeşitli üretici çözümleri vb. günümüzde karşılaştığımız bazı zorluklardır.

Tabi bu zorlukların bir kısmını örneğin IKE, IPsec, GRE, NHRP, NBAR, IP SLA, PBR veya OSPF gibi routing protokolleri ile aşmak mümkün. Fakat günümüzde kullandığımız birçok uygulamanın iş kritik seviyesinde olması ve yapıların büyümesi ile beraber firmaların ve kuruluşların daha basit, esnek, dinamik ve daha iyi kalite ve performans sağlayan çözümlere ihtiyacı artmakta.

Bundan 15 yıl önce sunucu sanallaştırma yokken ki durumu hatırlayın, basit bir sunucu kurulumu için günlerce hatta haftalarca uğraşırdık. Günümüz de ise sunucu sanallaştırma teknolojisi ile 1-2 tıklamayla sunucu oluşturabiliyoruz. Üstelik çok daha kısa süre de ve çok daha ileri yetenek, özellik ve sağladığı kolaylıklar ile.

VMware, Hyper-V gibi sanallaştırma çözümleri olmadan da geleneksel çözümler ile hayatımıza devam edebilirdik. WAN yapılarında da benzer durum geçerli. Fakat zorlu rekabet şartlarına ve hızlı değişime uygum sağlayabilmek için basit, akıllı, dinamik ve verimli çözümlere ihtiyacımız olacak.

 

Silver Peak ‘in SD-WAN Teknolojisi ve Avantajları:

 

Silver Peak hakkında kısa bilgi

Silver Peak Amerikan menşeli WAN Optimizasyon ve SD-WAN firmasıdır. Ana görevi verileri A noktasından B noktasına en hızlı ve kesintisiz şekilde ulaştırmaktır, ayrıca AR-GE ‘sinin 100% ‘ü tamamen bu yöndedir.

Silver-Peak ileri seviye optimizasyon avantajı dışında kurumlar ve işletmelere MPLS ‘e bağımlı kalmadan hat ve operasyon maliyetlerini %90 ‘a kadar düşürmelerini, uygulamalarını daima güvenli, performanslı, kesintisiz ve kaliteli kullanmalarını ayrıca tüm WAN yapılarını tek ekrandan detaylı izlemelerini ve yönetmelerini sağlar.

 

Silver Peak ‘in SD-WAN Teknolojisi:

 1. Silver Peak ‘in SD-WAN çözümü hakkında kısa bilgi
 2. Hybrid-WAN
 3. Dinamik Yol Kontrol (Kalite tabanlı Routing)
 4. İleri WAN Bonding Teknolojisi
 5. Hedefte gerçek zamanlı paket kaybı/bozuk paket onarımı “Tüm Protokoller”
 6. Hızlandırılmış IPSec (AES-256 SHA-2)
 7. L3 Seviyesinde Uygulama ve Protokol Bağımsız Sıkıştırma ve veri tekilleştirme
 8. Protokol optimizasyonu (ALL IP)
 9. SSL Optimizasyonu örneği
 10. Exchange 2007, 2010, 2013 ve 2016 optimizasyonu
 11. SMBv1, SMBv2 ve SMBv3 optimizasyonu
 12. İnternet trafiğinin optimizasyonu (Merkez üzerinden İnternet ‘e çıkan şubeler örneği)
 13. Yüksek eş zamanlı optimize edilmiş connection sayısı
 14. QoS (Bant Genişliği Yönetimi)
 15. Bulut servislerinin optimizasyonu (SaaS, IaaS, BaaS, DRaaS vb.)
 16. Uç noktaların sıfır dokunuş ile kurulum özelliği (Zero Touch Provisioning)
 17. Esnek ve ölçeklenebilir olması
 18. NetFlow
 19. Tek ekrandan detaylı izleme ve yönetim (Unity Orchestrator)

 

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümü hakkında kısa bilgi

Girişte paylaştığım zorlukları aşmak için Silver Peak geleneksel çözümlerin aksine size çok daha iyi performans ve kaliteyi çok daha basit ve uygun maliyetle elde etmenizi sağlayacaktır.

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümü ile MPLS gibi pahalı WAN hatlarına bağımlı kalmadan alternatif ve daha uygun İnternet bağlantılarınız arasında kalite, performans ve güvenlikten ödün vermeden hub-spoke veya tamamen mesh mimarisinde ağ yapısı oluşturmanızı sağlayacaktır. SD-WAN ayrıca tüm WAN altyapınızı sanallaştırarak tek ekran üzerinden detaylı olarak izlemenizi ve yönetmenizi sağlayacaktır.

 

Aşağıdaki görüntü Silver Peak ‘in SD-WAN örnek yapısını göstermekte. Veri merkezi ve şubeler tarafında ister donanım ister sanal çözümleri tercih ederek kullanabilirsiniz. Bu örnekte MPLS gibi pahalı WAN hatlarına bağımlı kalmadan noktalar arasında yüksek download hızı ihtiyacını ADSL/VDSL gibi daha düşük maliyetli hatlar ile elde edebilirsiniz. Tabi aklınıza DSL hatlarının kalitesi, performansı ve güvenliği ile ilgili sorular gelecektir (sonraki başlıklarda Silver Peak ‘in bu sorunları nasıl çözdüğünü inceleyebilirsiniz)

 

1-silver-peak-sd-wan

 

Hybrid-WAN

Hybrid-WAN günümüzün en önemli konularından biridir. Sunucu altyapısı özel veya ortak bulutlarda merkezileşerek şubelerin merkez veya bulut servisleri ile iletişimi sadece WAN hatları üzerinden yapılabilmekte. Eğer WAN hattınız verimsiz ve yedeksiz ise ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Silver Peak ‘in Hybrid-WAN çözümü size merkez ile şube arasında birden çok WAN hattını aktif aktif olarak kullanmanızı sağlar.

Önemli: Örneğin şubeleriniz merkez üzerinden İnternete çıkıyorsa 2/2Mbps MPLS hattı pahalı, yedeksiz ve verimsiz olabilir. Bu durumda Silver Peak size Hybrid WAN çözümü ile 2/2Mbps MPLS hattınızı ayda sadece 100TL olan 8/1 kurumsal ADSL hattı ile aktif aktif kullanmanızı sağlar. Bu sayede 10Mbps WAN hattına (Optimizasyon hariç) sahip olmuş olursunuz. Buda size yedekli, güvenli “IPSec AES-256 SHA-2” ve uygun maliyetli çözüm sağlar.

Ayrıca Hybrid-WAN ile örneğin http trafiğini ADSL hattına ve ses trafiğini MPLS ‘e yönlendirebilirsiniz. Hatta Silver Peak ‘in SD-WAN teknolojisi size Routing teknolojisinin limitlerini aşarak kalite tabanlı yönlendirme sağlayabilir. Buda uygulamalarınızın daima en iyi hattan kesintisiz ve performanslı çalışmasını sağlar.

 

2-silver-peak-hybrid-wan

 

Aşağıdaki grafik 2/2Mbps G.SHDSL ve 8/1Mbps ADSL hattının Silver Peak ‘in Hybrid-WAN mimarisinde aktif aktif çalıştığını göstermekte. Bu yapı şube için toplam da ~10/3Mbps fiziksel link ve en az 2x optimizasyon ile ~20/6Mbps hız sağlayacaktır.

Bunu 20Mbps MPLS ile yaptığınızı düşünün!

 

3-silver-peak-hybrid-wan

 

Silver Peak ‘in Hybrid-WAN çözümündeki iki önemli ek avantajı: 

Quality Based Failover: Silver Peak ‘in Hybrid-WAN çözümü kalite tabanlı routing sağlayarak gecikme, paket kaybı gibi durumlarda hassas trafiklerinizi otomatik olarak en iyi hatta aktararak daima kaliteli ve kesintisiz çalışmanızı sağlayacaktır (detaylarını Dinamik Yol Kontrol bölümünden inceleyebilirsiniz)

Ağ Bütünlüğü: DSL gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı İnternet hatlarında diğer özel hatlara göre daha yüksek paket kaybı ve gecikme olur. Silver Peak ‘in Ağ Bütünlüğü çözümü tüm bu sorunları ağ katmanında (layer 3) çözerek tüm IP trafiğinde özel hatlar gibi kalite ve performans sağlayacaktır (detaylarını Ağ Bütünlüğü bölümünden inceleyebilirsiniz)

Dinamik Yol Kontrol (Kalite tabanlı Routing)

Silver Peak sağladığı avantajlar ile geleneksel ve limitli routing protokolleri yerine akıllı routing ‘ler ile çok daha esnek ve gelişmiş çözümler sunar. Buda günümüzdeki yeni WAN mimarisi için olağanüstü kolaylık ve esneklik sağlar.

Dinamik Yol Kontrol özelliği akıllı routing sayesinde kullandığınız uygulamaların türüne göre çeşitli hatlara yönlendirmenizi sağlar. Örneğin RDP, Ses veya video konferans gibi hassas uygulamalar kullanıyorsanız en düşük paket kaybı olan WAN hattına otomatik olarak yönlendirebilirsiniz. Eğer o hatta bozuk paket oluşmaya başlarsa yeni bağlantılar en temiz hatta aktarılacaktır.

Aşağıdaki grafik şube tarafında kullanılan MPLS ve İnternet hattını göstermekte. Bu iki hattı Silver Peak ‘in Hybrid WAN özelliği ile aktif aktif olarak kullanabilirsiniz artı olarak DPC “Dynamic Path Control” özelliği ile gelişmiş kurallar tanımlayabilirsiniz.

Örnekte SAP, Ses ve video sisteminin MPLS hattının kullanımını ve diğer uygulamaların her iki hat arasında yük dağılımı yaptığını göstermektedir. Eğer MPLS veya İnternet hattı down olursa trafikler aktif olan diğer hatta yönlendirilecektir.

 

4-silver-peak-hybrid-wan

 

Eğer gecikmeye hassas uygulamalarınız varsa kurallarda Lowes Latency seçerek kullandığınız hassas uygulamanızın daima en düşük gecikmeli hattan çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise Lowest Loss. Bu kuralı paket kayıplarına hassas uygulamalarınız için uygulayabilirsiniz. Örneğin RDP trafiği paket kaybı olan bağlantılarda tuş takılması ve ekranın geçici olarak donmasına yol açar. Buda son kullanıcının performansını gözle görülür derecede olumsuz etkiler.

OSPF gibi geleneksel routing protokolleri sadece kısa yola bakar, örneğin araba ile Kadıköy den Mecidiyeköy ‘e gideceksiniz, OSPF size sadece 1.köprüye yönlendirir, fakat köprüdeki trafik bir neden den dolayı sıkışık ise sizi uyarmaz ve alternatif bağlantıya yönlendirmez. Silver Peak ‘in Akıllı Routing teknoloji ise bu durumda yeni trafikleri en iyi yola yönlendirerek uygulamalarınızın daima kaliteli ve performanslı çalışmasını sağlar.

Bu özellik navigasyon uygulamalarının alternatif yol önerisine benzer. Bazı durumlarda daha uzun yol daha hızlı ulaşmanızı sağlayabilir.

 

5-silver-peak-hybrid-wan

 

Not:

Hybrid-WAN yapısında trafik session bazlı olduğundan eğer bir WAN hattında paket kaybı başlarsa sadece yeni başlayacak trafiklerde Silver Peak hassas trafikleri temiz hatta yönlendirecektir. Aksi durumda var olan session ‘ın koparması gerekir ki bu durumda uygulamada sorun oluşabilir. Eğer Silver Peak de iki ayrı yol yerine BONDED Tünel kullanırsanız hiçbir kesinti olmadan birden çok WAN hattı arasında geçiş yapabilirsiniz (detaylarını BONDED Tünel bölümünden inceleyebilirsiniz)

İleri WAN Bonding Teknolojisi

Silver Peak ile MPLS, ADSL, VDSL, 3G/4G veya uydu hatlarınızı bond ederek kullanmanızı sağlar. Bu da size maksimum kalite, kesintisizlik ve performansı bir arada sunacaktır. Bunun için istediğiniz hattı Silver Peak ‘a bağlayın, Silver Peak trafiği oransal ve kalitesine göre birden çok WAN hattına dağıtacaktır.

Silver Peak ‘in Bonding teknolojisi ayrıca Ağ Bütünlüğü sağladığından DSL gibi hatlarda oluşan paket kayıplarını hedefte onararak özel hatları gibi kaliteli ve performanslı kullanmanızı sağlar.

 

6-silver-peak-wan-bonding

 

Aşağıdaki görüntüdeki gibi Silver Peak ‘in Bonding teknolojisi toplam 10 WAN hattına kadar birleştirme sağlayarak şubelerde yüksek download hızı ve karasal hat yedekliliğini elde etmenizi sağlar.

 

7-silver-peak-bonded-tunnel

 

Silver Peak ‘in Bonded tünel detayları hakkında yazmış olduğum yazımı inceleyebilirsiniz:

https://www.linkedin.com/pulse/silver-peak-sd-wan-bonded-t%C3%BCnel-mimarisi-ve-avantajlar%C4%B1-behreng-nami?trk=prof-post

Hedefte gerçek zamanlı paket kaybı/bozuk paket onarımı “Tüm Protokoller”

Düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatlarında “MPLS, İnternet vb.” %0,1 ile 5 arasında paket kaybı ve bozuk paketler oluşur. Bu durum ses, video, RDP ve VDI (masaüstü sanallaştırma) gibi uygulamalarda yüksek ölçüde performans ve kalite düşüşüne neden olur.

Örneğin Ses, Video, UDP tabanlı Virtual Desktop “VDI” ve diğer tüm UDP tabanlı uygulamalar da hat kalitesi oldukça önemlidir. Eğer WAN hattında paket kaybı varsa ses, video vb. uygulamalarda bozulmaya neden olur “Aşağıdaki grafikteki mozaiklenmiş video görüntüsü gibi”

Silver Peak tüm IP trafiğini Layer 3 seviyesinde uçtan uca optimize ettiği için uygulama ve protokol bağımsız tüm hattın kalitesini arttırır. Bu özellik %20 ‘ye kadar WAN hattında oluşan bozuk paket veya paket kayıplarını onarır.

Eğer WAN hattında paket kaybı veya bozuk paket oluşursa Silver Peak gerçek zamanlı optimizasyon teknikleri ile paket kaybını veya bozuk paketleri doğrudan hedef tarafta oluşturur ve onarır “Bunu sunuculardaki Raid 5 gibi düşünebilirsiniz, eğer bir diski kaybederseniz sistem çökmeden devam eder ve yeni disk taktığınızda sistem kendini tekrar onarır”

Aşağıdaki grafik paket kaybı olan WAN hattında Video Konferans kalitesini Silver Peak öncesi “Sağ görüntü” ve Silver Peak sonrası “Sol görüntü” göstermekte.

 

8-silver-peak-network-integrity

 

Aşağıdaki görüntü Silver Peak ‘in paket kaybı onarımı öncesi (açık mavi grafik) ve sonrasını (lacivert grafik) göstermektedir. Ayrıca grafiğin sol tarafı FEC ‘in kapalı olduğunu ve sağ tarafı FEC ‘in açık olduğu durumu göstermektedir.

 

9-silver-peak-network-integrity

 

Ağ Bütünlüğü özelliğini ister tek ister birden çok WAN hattında Hybrid-WAN veya Bonded Tünel de uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki grafik Silver Peak ‘in BOND edilmiş tünel de Ağ Bütünlüğünü nasıl işlem yaptığını göstermektedir.

 

10-silver-peak-network-integrity

 

Hızlandırılmış IPSec Tünel

Günümüzde veri çalınması firmaların iflasına kadar yol açabilecek kadar tehlikelidir. MPLS hatları basit vlan tanımları ile diğerlerinden izole edilir ancak bu güvenlik sizin kontrolünüzde olmadığı için ne kadar güvenebilirsiniz?

Silver Peak size sadece 2-3 tıklamayla IPSec ‘i (AES-256 SHA-2) aktif etmenizi sağlar. Ayrıca Orchestrator sayesinde yine 2-3 tıklamayla bunu yüzlerce hatta binlerce bölgenizde saniyeler içinde uygulamanızı sağlayacaktır.

Silver Peak Optimizasyon sayesinden IPSec ‘in getirdiği header yükünü de %99 ‘a kadar ortadan kaldırarak maksimum verimi elde etmenizi sağlayacaktır (geleneksel IPSec cihazları ortalama %12 header yüküne neden olur). Bu sayede örneğin 10Mbps hattınız varsa IPSec sonrası 9,9Mbps gibi kullanmanızı sağlayacaktır.

 

11-silver-peak-ipsec

 

L3 Seviyesinde Uygulama ve Protokol Bağımsız Sıkıştırma ve veri tekilleştirme

  

Uygulama hızlandırma ile vakit kaybetmeyin!!

Günümüzde neredeyse her hafta yeni uygulamalar ve protokoller hayatımıza eklenmekte. Bu değişim hızına uymak için Protokol ve Uygulama bağımsız optimizasyon çözümü daha avantajlı olacaktır, “Dünya devlerinin AT&T, Google, Yahoo, Apple, Amazon ve AutoCad vb. firmalarının Silver Peak ‘i tercih etmelerinin en büyük nedenidir”

Silver Peak WAN hatlarındaki bant genişliği kullanımını düşürmesi için protokol ve uygulamalarının karakterlerini bozmadan TÜM IP Trafiğini sadece Layer 3 seviyesinde basitçe sıkıştırma, akıllı tekilleştirme ve diğer ileri teknoloji optimizasyon teknikleri ile %99.5 ‘lere kadar optimize eder.

Layer 3 seviyesindeki optimizasyon tekniklerinin en büyük avantajı proxy yöntemi kullanan diğer üreticilere göre çok daha az gecikme eklemesi ve yüksek bağlantı sayısının desteklemesidir.

TCP, UDP, RDP, FCoIP vb. TÜM Uygulama ve Protokollerinizi optimize edin!

 

12-silver-peak-all-ip-optimization

 

Bazı optimizasyon örneklerini aşağıda paylaşıyorum: 

Örnek 1: SQL Optimizasyonu örneği:

Aşağıdaki görüntü Silver Peak ‘in 1Mbps WAN hattında SQL trafiği için 150Mbps performans sağladığını göstermektedir. Müşterimiz Silver Peak öncesi SQL sorgularında 35 saniye beklerken Silver Peak sonrası sorgu süresi 1 saniyenin altına inmiştir. Bu avantaj ise son kullanıcıya yerel ağ hızında çalışma keyfini yaşatır.

 

13-silver-peak-like-lan-performance

 

Örnek 2: NetApp SnapMirror ONTAP 8.3 örneği

Eğer depolama veya yedeklemeden sorumlu kişiyseniz Silver Peak ‘in bu özelliği tam size göre. Aşağıdaki görüntü gerçek projemize ait optimizasyon değerini göstermektedir. Aşağıdaki görüntü NetApp SnapMirror ONTAP 8.3 replikasyonuna aittir. Günlük olarak 15TB değişen veri miktarında 300Mbps ‘lik WAN hattında neredeyse kesintisiz 2Gbps hızında performans sağlamaktadır (optimizasyon oranı yeşil grafikteki gibidir – 6.5x)

 

14-silver-peak-netapp-snapmirror

 

Protokol Optimizasyonu

Fizik kurallarına göre mesafeler arttıkça WAN hatlarının üzerinden gidip gelen paketlerin süresi de artmakta. Örneğin uluslararası veya uydu hatları kullanan müşteriler bu problem ile sıklıkla karşılaşır.

TCP protokolü gecikmeye aşırı duyarlı olduğundan eğer iki nokta arasında 75ms ve üzeri gecikme varsa uygulamaların performansında ciddi derecede olumsuz etki yapmaya başlar.

Silver Peak TCP protokolü optimizasyonu ile bu sorunu çözerek uygulamaların yüksek gecikmeli WAN hatlarında maksimum performans ile çalışmasını sağlar. Aşağıdaki grafik gecikmelerin uygulamalar üzerinde yarattığı olumsuz etkileri göstermektedir.

 

15-silver-peak-latency-impact

 

Silver Peak ‘in Protokol optimizasyonundaki ek Avantajlar

 •  Silver Peak ‘in diğer üreticilere göre temel avantajlarından biri yüksek eş zamanlı optimize edilmiş bağlantı sayısıdır. Bu sayede TÜM IP TTAFİĞİNİZİ rahatlıkla optimize edebilirsiniz
 • Günümüzde şubelerin merkez üzerinden İnternete çıkması nedeni ile düşük hat hızlarında dahil çok ciddi sayıda bağlantı (Connection/Flows) sayısı oluşmakta.h

 

Aşağıdaki görüntü TCP protokolü kullanan uygulamanın 300ms gecikmesine neden olan durumu göstermekte. Silver Peak TCP protokolü optimizasyonu ile TCP deki pencere boyutlarını dinamik olarak hattın durumuna göre maksimum verimlilik sağlaması için ayarlar. Bu sayede protokolde oluşan gevezelikleri ortadan kaldırarak uygulamanın WAN hattı üzerinde çok daha hızlı ulaşmasını sağlar.

Grafikte Silver Peak öncesi 3 paketin 6 sefer A noktasında B noktasına gidip gelmesi nedeni ile 300ms gecikme oluşmuştur. Silver Peak sonrası 3 paket pencere boyutu büyütülerek tek seferde A noktasında B ‘ye ve B den A ya gönderilerek gecikme süresi 300ms den 100ms ye düşer. Buda replikasyon vb. gecikmeye hassas uygulamalarda gözle görülü performans artışı sağlar.

 

16-silver-peak-latency-impact

 

SSL Optimizasyonu örneği

SSL Sertifikası: Silver Peak tüm SSL kullanan uygulamalarının optimizasyonunu SSL sertifikasının yüklenmesi durumunda yapabilmektedir.

Substitute Certificates: Eğer bulut servisleri kullanıyorsanız Substitute Certificates özelliği sayesinde tüm majör bulut servislerini optimize edebilirsiniz “Örneğin Ofis 365, AWS vb.”

Aşağıdaki grafik Silver Peak ‘in SSL bağlantılarında %99 ‘a kadar optimize ettiğini göstermektedir.

 

17-silver-peak-cifs-optimization

 

Exchange 2007, 2010, 2013 ve 2016 optimizasyonu

Exchange ‘in MAPI Protokolünün karmaşık ve network bağlantılarına aşırı hassas olduğundan dolayı doğrudan WAN hatları üzerinden kullanım için uygun değildir. Microsoft kuruluşu Exchange 2007 ile beraber mail sisteminin mobil iletişime daha uygun hale getirebilmesi için SSL üzerinden çalışan Outlook Anywhere Protokolünü geliştirdi. En son Exchange 2013 ve Exchange 2016 ile beraber sunucu ve kullanıcı arasındaki iletişim SSL üzerinden çalışmakta.

Silver Peak tüm SSL trafiğini optimize edebildiğinden Exchange 2007 ve sonrasının trafiğini SSL üzerinden optimize etmektedir.

SMBv1, SMBv2 ve SMBv3 optimizasyonu

Silver Peak Proxy yöntemi ile çalışan ve karmaşık protokol optimizasyon teknikleri yerine SMB uygulamasının protokol karakterini bozmadan basitçe TCP Hızlandırma ve Tekilleştirme ile SMB optimizasyonunu %99.5 ‘lere kadar gerçekleştirir. 

Önemli Not: SMB Signing optimizasyonu için Silver Peak ‘i domin ‘a dahil etmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem bir satırlık basit komut ile gerçekleşir.

Aşağıdaki grafik Türkiye de Production olarak kullanılan Silver Peak müşterisinin CIFS_SMB uygulamasının optimizasyonunu göstermektedir.

 

18-silver-peak-ssl-optimization

 

İnternet trafiğinin optimizasyonu (Merkez üzerinden İnternet ‘e çıkan şubeler örneği)

Kuruluşlar şubelerindeki İnternet trafiğinin kontrol altında tutması ve 5651 yasasılarına uyum sağlayabilmesi için İnternet trafiğini merkez üzerinden dışarıya çıkarmakta. Bu durumda geleneksel ve proxy teknolojisi ile çalışan WAN Optimizasyon çözümleri daha çok uygulama optimizasyonu için kullanıldığından Connection sayıları yetersiz kalır ve İnternet trafiğini bypass etmek zorunda kalırlar.

Örneğin 100 çalışanı olan bir firma uydu üzerinden 5Mbps İnternet kullanımında 8.000 eş zamanlı bağlantı sayısına rahatlıkla ulaşmakta.

Aşağıdaki gerçek örnek mesai sonrası çalışanların kampüste 5Mbps uydu hattından İnternete giriş yaptığı saati ve eş zamanlı bağlantı “Connection/Flows” sayısının ulaştığı grafiği göstermekte.

Silver Peak en küçük üründe dahil 8.000 eş zamanlı bağlantı sayısını desteklemekte. Bu sayı 10Mbps üründe 64.000 ve en büyük modelde bu sayı 512.000 kadar ulaşmakta. Bu sayede İnternet ve diğer uygulamalarınızı rahatlıkla bypass etmeden optimize edebilirsiniz.

Aşağıdaki görüntü 5Mbps ‘lik WAN hattında oluşan 8.000 connection sayısını göstermektedir.

 

19-silver-peak-connection-count

 

Aşağıdaki grafik Silver Peak ile İnternet trafiğinin optimizasyonunu göstermekte.

Silver Peak ile İnternet trafiğinde ortalamasında 3x-4x optimizasyon sağlanarak 5Mbps ‘lik uydu hattında 30Mbps’lere “hat ortalaması” kadar performans sağladığını göstermektedir.

 

20-silver-peak-internet-optimization

 

Aşağıdaki görüntü Silver Peak ‘in sürekli 3x-4x optimizasyon ile 5Mbps’lik uydu hattında 30Mbps ‘lere kadar “Hat ortalaması” optimizasyon sağladığını göstermektedir. 

 

21-silver-peak-internet-optimization

 

Yüksek EŞ ZMANLI Connection / Flows Sayısı “Önemli Madde”

Silver Peak diğer üreticilerin aksine Proxy Yöntemini Kullanmaz. Proxy ile çalışan WAN Optimizasyon ürünleri paket üzerinde birden fazla işlem uyguladığından daha fazla CPU ve yüksek sayıda işlem nedeni ile diğer üreticilere göre optimize olmuş paket üzerinde daha fazla gecikme oluşturur. Bu durum cihazın CPU kullanımının yükselmesi durumunda ses, video ve diğer gerçek zamanlı uygulamalarda sorun yarattığı ve bu neden den dolayı UDP tabanlı uygulamalarının bypass edildiği görülmüştür. Proxy yöntemi ile çalışan WAN Optimizasyon çözümlerinin eş zamanlı optimize edilmiş bağlantı sayılarının az olmasının ana sebebi budur.

Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ protokol ve diğer gerçek zamanlı optimizasyon teknikleri ile basit, hızlı ve uygulamanın karakterini değiştirmeden optimize eder. Buda UDP vb. gerçek zamanlı trafiklerinizi dahil sorunsuz şekilde optimize etmenizi sağlar.

Aşağıdaki grafik Silver Peak ve diğer üreticilerin arasındaki EŞ ZAMANLI OPTİMİZE EDİLMİŞ BAĞLANTI SAYISININ FARKINI göstermekte.

 

22-silver-peak-internet-optimization

 

QoS ve Bant Genişliği Yönetimi

Silver Peak ‘in Hizmet Kalitesi “QoS” ve Bant Genişliği Yönetimi “Shaping” özelliği ile hassas uygulamalarınızı önceliklendirebilir ya da belli bir bant genişliği aralığı tanımlayarak hassas uygulamalarınızın yoğun trafiklerden etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

Hatların hızı dışında kontrollü olması oldukça önemlidir. Eğer WAN hatlarınızda İnternet, dosya ve mail gibi yoğun veriler kullanıyorsanız Ses, RDP gibi hassas uygulamalarınızı olumsuz etkileyebilir. Bu durum hattınızın hızı 100Mbps olsa da benzer sorun ile karşılaşırsınız. Bunun önüne geçmenizin tek yöntemi önceliklendirme veya bant genişliği yönetimi ile hasaas uygulamanız için bant genişliğini garanti etmeniz ile gerçekleşir.

Aşağıdaki grafik 10Mbps WAN hattı üzerinden yoğun veri ve video konferans gibi hassas verinin geçtiğini göstermekte. Bant genişliği yönetimi olmadan yoğun veri trafiği oluştuğunda video konferans trafiğini olumsuz etkileyerek görüntü ve seste bozulmalara neden olacaktır. Silver Peak ‘in bu özelliğini kullandıktan sonra video konferans için 2Mbps ayırabilirsiniz. 2Mbps bant genişliği daima uygulayabilir ya da sadece video trafiği başladığı zaman 2Mbps ‘yi ayırmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede video trafiği olmadığı zaman diğer uygulamalar hattın tamamını kullanabilecektir.

 

23-silver-peak-qos

 

Bulut Servislerinin Optimizasyonu “SaaS, IaaS, BaaS, DRaaS vb”

Geleneksel veri merkezi ile şube arasında olan trafiğin yönü artık bulut ‘a doğru “özel veya ortak bulut” değişmekte. Bu değişime uygum sağlamak ve iletişimin daima güvenli, hızlı olmasını sağlamak için geleneksel yöntemler artık yeterli değildir.

Bulut servisleri tamamen İnternet ortamı üzerinden çalıştığı için MPLS kullanımını bulut ‘a kadar imkansız veya çok pahalı olabilir.

Aşağıdaki grafik geleneksel veri merkezi, şube ve bulut servislerinin iletişimini Silver Peak olmadan göstermekte.

 

24-silver-peak-unity

 

Silver Peak Unity EdgeConnect çözümü yukarıdaki problemleri çözmeniz için tam size göre.

Bu çözüm ile merkez, şubeler ve bulut servislerinizi Silver Peak ‘in EdgeConnect çözümünde sonlandırarak tüm noktalar arasında kullanacağınız verilerin güvenliğini, performansı ve kesintisiz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 

25-silver-peak-unity

 

Uç noktaların sıfır dokunuş ile kurulum özelliği (Zero Touch Provisioning)

 

İşletmelerin ve kurumların sunucu altyapısı merkezileşirken uç noktalar dağıtık yapıda çalışmakta ve artık birçok işletmenin veya kurumun yüzler hatta binlerce şubesi bulunmakta. Uç noktalarındaki sayı artışı, uygulamaların gün geçtikçe daha önemli hala gelmesi ile beraber daha kesintisiz ve kaliteli çalışması da önem kazanmıştır. Bu tür yüksek uç sayılı WAN hatları operasyonunda zaman ve maliyet büyük önem arz eder, üstelik hataya pay vermeden.

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümündeki ZTP (Zero Touch Provisioning) özelliği uç noktalarda sıfır dokunuş ile kurulum yapmanızı sağlar. Bunun için cihazdaki WAN portlarına MPLS, ADSL veya 3G/4G gibi hatları ve LAN portunu da Switch ‘a takmanız yeterli olacak. Silver Peak ardından IP aldıktan sonra İnternet ‘e çıkıp merkez de kurmuş olduğunuz cihazdan tüm bilgileri (ACL List, IPSec, Bonding, Optimizasyon, QoS vb.) alıp devreye girecektir. Buda size uç noktalarda kolaylık, basitlik ve %90 ‘a yakın operasyonel maliyette düşüş elde etmenizi sağlayacaktır, üstelik hataya pay vermeden.

 

 

 

Esnek ve ölçeklenebilir olması

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümünü sanal veya cihaz (appliance) olarak kullanabilirsiniz. Sanal çözümünü ister kendi sanallaştırma ortamınızda ister herhangi bir bulut servisi hizmetini aldığınız yerde kullanabilirsiniz. Eğer uç noktalarda sanallaştırma platformunuz yoksa EdgeConnect cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Silver Peak ‘in EdgeConnect cihazlarındaki özellikleri ve hızları sadece lisans değişimi ile aktif veya istediğiniz hız için lisans alabilirsiniz. Örneğin uç noktalar için en küçük cihaz 200Mbps WAN Bonding ve 50Mbps optimizasyon kapasitesini desteklemekte. Cihazların detaylı teknik bilgisi için www.silver-peak.com adresini inceleyebilirsiniz.

Cihazdaki esnek hız aralığı (en küçük cihaz da 50Mbps ‘e olması) ve esnek lisanslama modeli ile ister sadece SD-WAN olarak kullanın ister SD-WAN özelliği yanında optimizasyon özelliğini de aktif ederek maksimum hızda çalışabilirsiniz.

NetFlow

Silver Peak size ekstra cihaza gerek duymadan (yüksek CPU gücüne sahip router veya Switch) cihazlarınız üzerinden geçen tüm trafiklerin Netflow bilgisini gönderir. Tüm bu bilgileri merkezi yönetim yazılımında tüm noktalara 1-2 tıklamayla ayarlayabilirsiniz.

Tek ekrandan detaylı izleme ve yönetim (Unity Orchestrator)

WAN hatları ile ilgili en büyük zorluk iletişimin daima sağlıklı olduğundan emin olmak ve eğer bir sorun varsa hızlı ve dinamik şekilde çözüm sağlamaktır.

Silver Peak bu nokta da tüm WAN hatlarınız ile ilgili durumu tek ekrandan en dip katmandaki detaylar dahil izlemenizi ve yönetmenizi sağlayacaktır.  Silver Peak ayrıca otomatik raporlama özelliği ile günlük olarak uygulamaların yarattığı trafikleri, optimizasyon oranlarını, paket kayıplarını vb. özet veya detaylı raporları sağlayacaktır.

Silver Peak ‘in Orchestrator uygulaması ayrıca binlerce uç noktadaki cihazlarınızı tek ekrandan detaylı yapılandırmanızı, aynı anda veya parça parça güncellemenizi sağlayacaktır. Bu avantaj ise size %90 ‘a kadar WAN operasyon işleminizi düşürerek hız ve dinamiklik katacaktır.

Aşağıdaki görüntü Silver Peak ‘in Unity Orchestrator ‘ın topoloji ekranıdır. Bu ekrandan tüm WAN yapınızı görselleştirerek (Visualize) dip katman raporları dahil detaylı olarak izleyip yönetmenizi sağlayacaktır.

 

26-silver-peak-gms

 

Silver Peak avantaj özeti:

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümü size ister MPLS ister bulut servisleriniz için kullandığınız tüm WAN altyapınızı birbirine dokuyarak tek bir platform üzerinden çalışmanızı sağlayacaktır. SD-WAN sayesinde tüm geniş ağ yapınızı sanallaştırıp ve görselleştirerek ileri seviye kalite, performans ve kesintisizliği sağlayabilirsiniz üstelik çok daha uygun maliyetler ile.

Silver Peak Unity EdgeConnect ile Cisco iWAN karşılaştırması (özet)

SD-WAN teknolojisi WAN dünyasının yüzünü değişmiştir, bu teknoloji noktalar arasındaki iletişimden çok daha fazlasını sağlamaktadır. SD-WAN ‘in gelişimi ve artan talep ile beraber sadece son 2 yılda 12 den fazla SD-WAN alanında firma kurulmuştur.

SD-WAN çözümleri popüler hale gelmesi ile beraber birçok işletme ve kurum bu teknolojiyi yakından takip etmektedir. Ben burada Silver Peak ve network çözümleri alanında lider üretici Cisco ‘un iWAN çözümü ile özet bir karşılaştırma yapacağım.

Silver Peak EdgeConnect ve Cicso iWAN cihazları karşılaştırması: 

Silver Peak ‘in SD-WAN çözümünü sanal (ücretsiz) veya cihaz olarak kullanabilirsiniz. Eğer cihaz olarak tercih ederseniz toplam 5 seçenek mevcuttur. En küçük cihazı 200Mbps SD-WAN (Optimizasyon hariç) kapasitesini desteklemektedir. Eğer optimizasyon dahil kullanmak isterseniz bu kapasite 50Mbps ‘e kadar destekleyecektir.

Aşağıdaki tablo Silver Peak ‘in EdgeConnect cihaz seçeneklerin temel bilgilerini göstermektedir.

 

27-silver-peak-edgeconnect

 

Cisco iWAN şubeler de şimdilik sadece yeni Integrated Services Router (ISR) 4000 serisi ve HUB tarafında ise Aggregation Services Router (ASR) 1000 ile uyumludur.

Cisco ASR 1000 serisi uzun zamandır hizmet vermesine rağmen ISR 4000 serisi yeni ve ISR Gen 2 router ‘un köklü değişim geçirmiş halidir. ISR ‘ların fiziksel mimarisi tamamen değişmiş ve IOS yerine IOS XE kullanmakta. Bu cihazlar çoklu servis sağlamak ve yüksek CPU gücüne sahiptir.

Çalışma prensibi karşılaştırması:

Silver Peak EdgeConnect cihazına MPLS, ADSL, VDSL, 3G/4G veya uydu hatlarınızı takın ve cihazı açın, Silver Peak İnternete eriştikten sonra güvenli erişim üzerinden merkez de kurduğunuz Orchestrator yazılımına erişecektir. Ardından merkez de yeni cihazı onayladıktan sonra Orchestrator sizin belirleyeceğiniz hazır kurallar ve ayarları uç noktadaki cihaza iletecektir ve sistemi devreye alacaktır. Uç noktalardaki cihazları İnternet üzerinden gelen ataklara karşı korumanız için Firewall ‘a gerek kalmadan Silver Peak deki WAN güvenliğini 1 tıklama ile aktif etmeniz yeterli olacaktır.

Silver Peak merkez ile uç noktalar arasında ister hub-spoke veya kısmen veya tamamen mesh mimaride IPSec Tünel kurarak çalışır. Eğer merkez veya uç noktalarda birden çok WAN hattı kullanıyorsanız WAN BONDING özelliği ile tüm WAN hatlarınızı sanallaştırarak tek bir WAN hattı gibi kullanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Ağ Bütünlüğü özelliği ile ADSL gibi daha düşük kaliteli WAN hatlarındaki paket kayıplarını gerçek zamanlı onarım teknikleri ile düzenleyerek özel hatlar gibi kalite ve performansı elde etmenizi sağlayacaktır.

Silver Peak ‘in WAN BONDING teknoloji sayesinde VDI (Masaüstü Sanallaştırma), Video Konferans veya SES gibi çok hassas trafiklerde her iki hattı paket bazlı dağıtım yaparak tamamen aktif aktif olarak kullanmanızı sağlayacaktır. Eğer bir WAN hattında kesinti yaşarsanız tercih edeceğiniz kurallara göre hiç paket kaybı olmadan veya sadece bir ping kaybı ile çalışmanıza devam etmenizi sağlayacaktır.

Özet olarak Silver Peak SD-WAN mimarisi birden çok WAN hattınızı birleştirip ve sanallaştırarak farklı farklı uygulamalar için farklı farklı karaktere sahip SANAL WAN bağlantıları yaratmanızı sağlar. Örneğin VDI (Sanal Masaüstü), Ses ve Video gibi hassas trafikler için daha hızlı ve kaliteli OVERLAY (katman) oluşturabilirsiniz. Veya Misafir Wi-Fi için ayrı OVERLAY oluşturup daha yüksek hızı daha uygun maliyetli WAN hattına yönlendirebilirsiniz. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz (görsel)

 

28-silver-peak-overlay

 

Silver Peak ayrıca veri güvenliği olarak IPSec AES-256 SHA-2 algoritmasını desteklemektedir. Bu sayede MPLS ve ADSL gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatlarınızda maksimum veri güvenliği sağlayabilirsiniz. Bu güvenlik tamamen sizin kontrolünüz altındadır.

Cisco iWAN: MPLS, ADSL, VDSL, 3G/4G vb. WAN hatlarınızı cihaza bağlayabilirsiniz, eğer cihazı doğrudan İnternet hattınıza bağlayacaksanız arada firewall kullanılması önerilmektedir, ancak kurulum için zorunlu değildir.

Cisco iWAN merkez ve uç noktalar arasındaki iletişim için Dynamic Multipoint Virtual Private Network (DMVPN) teknolojisini kullanarak erişim tünelleri oluşturur. Yani uç noktadaki ISR 4000 merkez deki HUB ‘a (ASR 1000) bağlantı kurar. Cisco iWAN hub-spoke dışında spoke-spoke bağlantı da destekler. Aşağıdaki görüntü gibi:

 

29-cisco-dmvpn-1

 

Bu sistem de ayrıca Application Policy Infrastructure Controller-Enterprise Module (APIC-EM) yazılımının kurulması da gerekmektedir. Bu yazılımı ister sanal sunucu olarak (VM) ister fiziksel sunucuya kurabilirsiniz. Bu uygulama kurallar ve ayarların yönetilmesi için gereklidir. Eğer ekstra yönetim yazılımı ihtiyacınız olursa gerekli lisansları temin ettikten sonra kullanabilirsiniz.

Eğer detaylı izleme, raporlama ve veri görselleştirme yeteneklerini kullanmak istiyorsanız Cisco ayrıca LiveAction suite ‘i kurmanızı önermekte. Tüm bu özellikleri ful olarak kullanmak isterseniz gerekli lisansları temin etmeniz gerekecektir.

Kurulum karşılaştırması:

Silver Peak EdgeConnect ‘a WAN hat/hatlarınızı takıp cihazı açtıktan sonra İnternet üzerinden 443 portunu kullanarak güvenli bağlantı ile Silver Peak ‘in bulut portal ‘ine erişim sağlar ve kendini kayıt (register) yapar. Ardından merkez de kurulu olan Orchestrator da yeni appliance uyarısı çıkar, onayladıktan sonra istediğiniz hazır kural ve ayarları uç noktadaki cihaza yükler ve devreye alır. Bu işlemi tamamen uzaktan ve saniyeler içinde hataya pay vermeden gerçekleştirebilirsiniz (Zero-Touch Deployment)

Not: Silver Peak ‘in bulut portali tamamen kayıt ve cihazın kendini sisteme tanıtması için kullanılır. Herhangi bir veri trafiği portal ‘e iletilmez (yönetim ve veri İnterface ‘leri tamamen birbirinden izole olarak çalışır)

Cisco iWAN: Kayıt işlemi iWAN da Cisco Cloud ile gerçekleşir ve şimdilik Minimal-Touch Deployment desteği vardır. İlk kurulum için yani iWAN cihazına APIC-EM adresini tanıtmak için APIC-EM ‘in adres bilgilerini içeren USB disk ‘i takmanız ve WAN hattınızı takmanız gerekecektir. Cihazı çalıştırdığınızda kontrol sistemine erişip kendini kayıt yapacaktır. Bu işlem de cihaz IOS XE işletim sisteminin sürümünü denetler ve eğer eski sürüm ise güncelleme yapar ve yeniden başlar.

Cihaz 2.kez açıldığında merkez deki kontrol uygulaması güvenlik sertifikasını router ‘a iletir ve merkez ile uç nokta arasında güvenli erişim oluşturur. Ardından merkez deki yönetim uygulaması “EPIC-EM” tüm ayarları ve kuralları uç noktadaki router ‘a göndererek var olan DMVPN ağına dahil eder.

Ölçeklenebilirlik karşılaştırması:

Silver Peak SD-WAN altyapısının yönetimi için Unity Orchestrator (GMS) kullanır, GMS yazılımında her hangi bir limit yoktur ve tamamen kullandığınız donanım kaynağı ile limitlidir. Ancak Silver Peak firması her bir GMS sunucu da 2.000 adet uç cihazın yönetimini önermektedir.

Eğer SD-WAN altyapısı ile aynı anda WAN Optimizasyon özelliğini de kullanmak isterseniz EŞ ZAMANLI OPTİMZE EDİLMİŞ BAĞLANTI SAYISI ciddi öneme sahip olacaktır. Özellikle uç noktaların merkez üzerinden internet çıkması durumunda yüksek connection/flows desteği önemlidir. Silver Peak en küçük cihaz (EC-XS) de 256.000 ve en büyük cihaz da (EC-XL) 2.000.000 adet EŞ ZAMANLI OPTIMIZED CONNECTION sağlamaktadır. Ayrıca WAN Optimizasyon hızları cihazların maksimum destekleyeceği kapasiteye kadar sadece lisans güncellemesi ile ölçeklenmektedir.

Silver Peak ayrıca Hybrid-WAN ve WAN Bonding de toplam 10 ayrı WAN hattını destekler. Yapılandırma olarak Hybrid-WAN kullanırsanız Silver Peak 10 hattı belirleyeceğiniz kurallara göre kullanır. Eğer Bonding olarak yapılandırırsanız tüm veya belirleyeceğiniz WAN hatlarını tek bir WAN hattı gibi birleştirerek kullandırır.

Cisco iWAN SD-WAN yapısı merkezi yönetim için EPIC-EM kullanır ve her EPIC-EM 2.000 adet uç nokta cihazı desteklemektedir. Eğer bu sayının üzerine çıkarsanız ikinci EPIC-EM kullanmanız gerekir.

Ayrıca bant genişliği ve donanımların kısıtlamaları nedeni ile DMVPN deki hub-and-spoke modeli için hub router ‘un ve WAN bağlantı ihtiyaçlarını uygun ölçüde ayarlamanız ve yetersiz olması durumunda ek hub router kullanmanız gerekecektir.

Güvenlik karşılaştırması:

Silver Peak veri güvenliği olarak kanıtlanmış IPSec AES-256 SHA-2 teknolojisini kullanır, ayrıca Orchestrator (GMS) üzerinden bir tıklamayla tüm SD-WAN yapısındaki pre-shared key ‘leri değişmenizi sağlar.

Cisco iWAN ise güvenliği kanıtlanmış geleneksel IPSec ‘i kullanır. Ayrıca EPIC-EM ile PKI entegrasyonu vardır.

Silver Peak Unity EdgeConnect ve Cisco iWAN akıllı routing karşılaştırması

Silver Peak OSPF vb. geleneksel routing protokolleri dışında uygulama bazında routing yapabilmekte. Örneğin ses veya VDI gibi hassas trafiklerinizi daha düşük gecikmeli ve paket kaybı olan hatta yönlendirir. Ayrıca gelen trafikleri birden çok WAN hattına dağıtarak yük dağılımı (Load Balance) gerçekleştirir.

Silver Peak ‘in temel farkı bu özelliği hem Hybrid-WAN hem de BOND edilmiş WAN hatlarında gerçekleştirir. Eğer WAN hatlarınızı BOND olarak kullanıyorsanız Silver Peak bir WAN hattında paket kaybı veya gecikme oluşursa trafiği hiçbir kesinti yaratmadan (hatta bir ping kaybı dahil) diğer hatlar arasında geçişini sağlar. Buda ses, video ve VDI gibi session ‘ın kopmasını kabul etmeyen uygulamalarınızın daima kesintisiz ve kaliteli çalışmasını sağlar.

Silver Peak ayrıca akıllı routing işlemini istediğiniz uygulamalar da, port veya IP ‘ler için oluşturmanızı ve binlerce şubede uygulamanızı sadece birkaç tıklama ile gerçekleştirmenizi sağlar.

Cisco iWAN akıllı routing için Performance Routing version 3 teknolojisini kullanır. PfR v3 sayesinde Cicso iWAN birden çok WAN hattının kalitesini izler ve yeni bir trafik başladığında önceden belirlemiş olduğunuz hassas trafikleri en temiz ve uygun hatta yönlendirir.

Silver Peak Unity EdgeConnect ve Cisco iWAN sonuç karşılaştırması

Birçok işletme ve kurumun trafik yönünün değişmesi, uygulamalardaki çeşitliliğinin artması ve her daim aktif ve performanslı çalışmasının önemi ile daha akıllı, uygun maliyetli ve dinamik çözümler arayışı içindedir.

SD-WAN özetle tüm WAN yapınızı sanallaştırarak çok daha iyi performans ve kaliteyi çok daha düşük operasyon ile elde etmenizi sağlar. SD-WAN ayrıca tüm WAN yapınızı birbirine dokumuş gibi tümleşik ve yüksek dinamiklik kazandırır. Tabi bu durum tercih edeceğiniz SD-WAN üreticilerinin sağladığı özelliklere göre artı ve eski olarak değişebilir.

Silver Peak ‘in 100% AR-GE ‘si WAN Optimizasyon ve SD-WAN alanında olması ayrıca SD-WAN teknolojisini tamamen kendi geliştirmesi diğer üreticilere göre bir adım daha ileride olmasını sağlamıştır.

Silver Peak tüm ağ yapınızı sanallaştırarak çeşitli uygulamalarınızın ihtiyaçlarına göre kalite, performans, hız ve uygun maliyetli bir arada sunacaktır. Özellikle karmaşık WAN yapısı ve yüksek sayıda uç noktanız varsa Silver Peak size müthiş derecede kolaylık ve dinamiklik sağlayacaktır. Bu sayede tüm ağ yapınızın dip detaylarını dahil tek ekrandan izleyip, raporlayabilir ve aynı şekilde çok daha detaylı olarak yönetmenizi sağlayacaktır.

Son olarak Silver Peak özel bir marka ile beraber çalışmaya gerek duymaz ve tamamen donanım bağımsızdır. Sadece Applience ‘ı alıp ve takmanız yeterli olacaktır.

Cisco dünyanın en büyük network çözümleri üreticisi olup dünya da birçok kanıtlanmış çözümleri vardır. SD-WAN ‘a talebin artması ile beraber Cisco da bu piyasaya iWAN çözümü ile katılmıştır. Cisco, iWAN çözümü ile beraber size yüksek WAN performansını MPLS ‘e bağımlı kalmadan elde etmenizi sağlayacaktır. Cisco iWAN geleneksek çözümlere göre oldukça pratiktir.