Poynting XPOL-2 Anten

Günümüz iletişim dünyasında mobil iletişimin, mobil iletişim deyince de GSM operatörlerinin rolü ve önemi tartışılmaz hale gelmiş bulunmaktadır.

GPRS teknolojisi ile başlayan GSM şebekesi üzerinden veri iletimi uygulamaları, LTE ve LTE-A  teknolojilerinin gelişiyle tamamen farklı bir boyuta evrilmiş durumdadır. 2011 yılında geliştirilen LTE teknolojisi ile maksimum hız 300Mbps/75Mbps (Down/Up) olarak belirlenmiş durumdaydı. Daha sonraları geliştirilen LTE-A, birden fazla kanalın birleştirilmesini desteklemesi sayesinde çok daha yüksek hızlara çıkabilmektedir. Bu sayede GSM teknolojileri, çoğu uygulamada ana iletişim kanalı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bilindiği üzere; GSM teknolojilerini kullanmak için bulunulan noktadan en yakın ve uygun baz istasyonuna bağlanmak gereklidir. Baz istasyonunun sağladığı kapsama alanı, sinyal seviyesi, kapasite ve yoğunluk gibi çok sayıda paremetrenin kritik rol oynadığı bu bağlantıda, eğer yeterli sinyal seviyesi ve müsait kanal varsa; yüksek hızlara çıkabilmek ve performansı yüksek bir uygulama elde edebilmek mümkündür. Büyük şehirlerde bu konuda genellikle fazlaca bir sorun yaşanmaz; fakat kırsal kesimlerde veya baz istasyonlarının çok daha seyrek ve düşük kapasiteli olduğu noktalarda sorunlar ortaya çıkabilir.

İşte bu noktada, baz istasyonundan iletişim için yeterli sinyali alabilmek kritik hale gelir. Eğer kullanılan cihazın üzerindeki antenin sağladığı kazanç yeterli değilse; kimi uygulamalarda bir dış anten takmak ve bu sayede iletişim parametrelerini iyileştirmek gerekebilir.

Vitel AŞ olarak, geçtiğimiz ay “Yıldız Ürün” olarak anons ettiğimiz “Poynting XPOL-2” antenin de içinde bulunduğu Poynting anten çözümleri, bu sorunlara şaşırtıcı ölçüde önemli çözümler getirmektedir.

Bu makalemizde Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki bir ilçesinin kırsalında yapılan bir uygulamaya yönelik teknik veriler paylaşılacaktır. Uygulamada iletişim cihazı olarak Peplink MAX BR1 Mini kullanılmıştır.

 

 

LTE ve LTE-A destekli bu ürünün üzerinde iki adet LTE anten girişi bulunmaktadır. Cihazın kutusundan çıkan iki adet çubuk anten ile GSM şebekesine bağlantı sağlanmaktadır.

 

 

Cihaz bu şekilde konumlandırıldığında, sözkonusu kırsalda GSM istatistik bilgileri aşağıdaki tablodan görülebilir. “Band” satırındaki RSSI değeri, alınan GSM sinyal gücünün -70dBm olduğu göstermektedir, işaret-gürültü oranı (SNR) ise 10dB civarındadır.

 

 

Bu uygulamada kullanılan operatör olan Turkcell’e doğru bir hız testi yapıldığında, aşağıdaki değerler elde edilmektedir:

 

 

Örnek bir dosya transferi yapıldığında, elde edilen bilgiler şöyledir: ODTÜ’nün http://ftp.metu.edu.tr/ls-alFR sitesinden 168MB uzunluğundaki bir dosya 65 saniye sürede transfer edilebilmiştir, maksimum indirme hızı ise 2.2MB/s olarak görülmüştür.

Bu noktadan sonra, Peplink cihazı bulunduğu yerden ayrılmadan LTE anten girişlerine Poynting XPOL-2 LTE anten monte edilmiş ve çubuk antenler çıkarılmıştır.

Bu durumda Peplink MAX cihazındaki WAN istatistik bilgileri aşağıdaki şekilde değişmiştir:

 

 

Buradan görülebileceği üzere RSSI değeri -48dBm değerine, SNR ise 25dB değerine yükselmiştir. Bu, oldukça ciddi bir kazanç artışını ifade etmektedir.

 

 

Turkcell hız test uygulamasından bu yeni duruma bakıldığında; hızın iki kattan daha fazla arttığı görülebilmektedir. ODTÜ’den aynı dosya transfer uygulaması test edildiğinde de bu iyileşme net şekilde görülebilmektedir: Aynı dosya bu kez 30 saniyede indirilebilmiştir, maksimum indirme hızı ise 3.5MB/s seviyelerine çıkmıştır.

Peplink Anten Çözümleri

Peplink, anten kategorisinde oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Aşağıdaki tabloda ileri düzey LTE anten serileri ile ilgili bilgiler yer almaktadır:

 

 

Sinyal kazancı yüksek olan LTE anten seçenekleri ile oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir. Sinyallerin oldukça zayıf ulaştığı noktalarda yönlü (directional) anten seçeneklerinin tercih edilmesi, elde edilen performansı artıracaktır.

Aşağıdaki tablodan ise; Peplink cihazlarının üzerine direkt takılabilen kompakt anten seçenekleri görülebilmektedir:

 

 

Sonuç

Daha önce yayınlanan makalelerimizde Poynting antenlere yönelik ifade ettiğimiz avantajları pratik hayatta göstermeye yönelik bu çalışmamız; kablosuz iletişim yapan cihazlar üzerindeki  antenlerin, sinyal seviyesinin düşük olduğu yerlerde hayat kurtarıcı olabileceğini göstermektedir. Doğru anten ve yer seçimi ile en zorlu koşullarda dahi iletişim sorunsuz olarak sağlanabilmektedir.

Uygulamalarınıza yönelik sorularınız ve doğru anten seçimi için Vitel AŞ uzman kadrosu her zaman yanınızda!