Endüstriyel I/O

Moxa Remote Automation

Moxa Remote Automation veya veri toplama çözümlerini, genel veri toplama çözümleri ve demiryollarına özel veri toplama çözümleri olmak üzere iki başlık altında değerlendirebiliriz.

Genel Veri toplama çözümlerini de Remote I/O ve Akıllı Remote I/O olarak değerlendirebiliriz.

– Remote I/O ürünleri sadece veri toplamak için idealdir. Bununla birlikte merkezden komutlar (ModbusTCP komutları, Moxa IO command) göndererek Remote I/O ünitelerindeki Dijital çıkışlar, Röle çıkışları sürülebilir.

– Remote I/O çözümlerinde lokal lojik (IF-THEN-ELSE) çalıştırılamaz. Yani Remote I/O ile ona komut gönderen SCADA/PLC arasındaki bağlantı koptuğunda bu lojik işlevi çalışmayacaktır.

– Web/SNMP/Modbus protokol desteği, Çift ethernet portu ile Daisy-chain bağlantı desteği, Seri ve ethernet port desteği.

– Akıllı Remote I/O ürünleri ile veri toplamanın yanında IF-THEN-ELSE mantığında gelişmiş ve komplike kurallar yazarak lokal lojik çalıştırmak mümkündür.

– Yani Akıllı Remote I/O ile SCADA/PLC arasındaki bağlantı kopsada lokal lojik işlevi çalışmaya devam edecektir. Dolayısı ile Merkez PC’den bağımsız bir çalışma ve alarm üretme yeteneğine sahiptir. Ethernet/WiFi/Hücresel bağlantı seçeneklerine sahiptir.

Demiryollarına fokus I/O çözümlerinde ise hem donanım hem de yazılımsal özellikler ile demiryollarına tam uygun bir çözüm oluşturulmuştur. ioPAC olarak isimlendirilen bu seride 24~110VDC DI/O  ve AI/AO/RTD/TC modülleri, yüksek hızlı (5KHz/kanal) Analog girişler2-wire ethernet, 24~110VDC izole Power, -40 to 75°C, Demiryolu seviyesinde Surge ve ESD koruması, Hot-swap fonksiyonu, C/C++ or IEC 61131-3 programlama desteği gibi özellikler sağlanmaktadır.

Peki I/O ünitesinden, hangi yöntemler veya protokoller kullanarak verileri toplayabiliriz. Moxa bu konuda bir çok yöntem sunuyor.

– SCADA, ModbusTCP ile I/O ünitesine sorgu göndererek veri toplayabilir.

– I/O cihazı merkezdeki Active OPC sunucu üzerinden SCADA’ya verileri etiketleyerek gönderebilir.

– I/O cihazı verileri SNMP trap ile merkezdeki SNMP sunucu veya SCADA’ya iletebilir.

– I/O cihazı verileri arşivleyip belli aralıklarla merkezdeki FTP sunucuya aktarabilir.

– Moxa’ya özel windows ve linux destekli Moxa I/O programlama kodları ile veriler I/O cihazlarından çekilebilir.

Öne Çıkan Moxa Teknolojileri

– Click&Go yazılım mimarisi ile lokal lojik çalıştırabilme.

– Actice OPC ve Hücresel bağlantı yönetimi ile 3G/4G bağlantılar üzerinden kolay veri aktarımı. Artık 3G tarafında statik IP adresine ihtiyaç yok.

– Active OPC protokolü ile AI, DI verilerinin doğrudan merkezdeki AOPC sunucuya push edilmesi. Böylece I/O tarafında statik IP adresine ihtiyaç yok.

– I/O ünitesinin seri portuna bağlı sensörlerden Modbus ile verileri toplayıp, bu verileri merkezdeki Active OPC sunucuya push etmek.