Mevcut Seri Cihazlarınızı Değiştirmek Yerine Kullanmaya Devam Edin!

Uzun yıllar boyunca seri iletişime dayalı makine, sistem veya cihazları kullanan işletmeler bugün çok büyük ihtimalle bu varlıkları daha ne kadar kullanmaya devam edebilecekleri konusunda endişeler taşımaktadırlar.

 

moxaport_01_image

 

Günümüzde bilgisayarlar artık seri portlarla gelmiyorlar,  işletim sistemleri çok sık güncelleniyorlar ve çok çeşitli sistemler geliştirilmiş durumdadır. Ek olarak gittikçe daha fazla işletme, faaliyetlerini daha etkin şekilde yürütebilmek için ihtiyaç duyduğu bilgiyi çok hızlı elde etme adına varlıklarını online olarak yönetmeye yönelmektedir. Tüm bunlar erişilebilir olma ve iletişimle bağlantılı kavramlar olduğundan bu noktada akla iki soru gelebilir: Seri portlar bilgisayarlarda standart olarak yer almayacaksa seri iletişim yapan cihazlar modern sistemlere nasıl bağlanacaklar? Eğer cihazlar ethernet portu üzerinden ağlara bağlanmayacaksa onlar uzaktan nasıl yönetilebilirler?

 

 

Gelişen teknoloji ile birlikte makinalar ve sensörler artık bir ethernet port ile geldiğinden erişim ve verilerin toplanması çok daha kolay hale gelmiştir. Bu, aynı zamanda mevcut seri portlu sistemler yerine ethernet portlu muadillerine büyük yatırımlar gerekeceği anlamına da gelebilir. Fakat gerçekte bu denli büyük yatırım gerekmemeli. Seri portlu sistemleri kullanmaya devam etmek sadece duygusal bir yaklaşım değil, aynı zamanda onların erişim yeteneklerini geliştirerek mevcut değerli yatırımın korunması olarak da düşünülebilir. Mevcut seri portlu sistemleri, gelecekteki ağlara bağlamak üzere basit ve ekonomik çözümler sağlayan çok çeşitli seri bağlantı uygulamaları bulunmaktadır. Bu makalede seri portlu sistemleri modern ethernet ağlarına bağlarken karşılaşılabilecek üç temel zorluk vurgulanacak ve bunların aşılmasına yönelik uzman görüşleri aktarılacaktır.

Problem 1: Günümüz Bilgisayarlarındaki Seri Port Sıkıntısı

Endüstriyel uygulamalardaki çok sayıda farklı sistemle iletişim kurmak için bilgisayarlar çok yoğun şekilde kullanılmaktadır. Fakat RS-232, RS-422 ve RS-485 gibi endüstriyel sistemlerde yaygın kullanılan portlar bu bilgisayarlarda nadiren görülmektedir. Bu da sahadaki seri cihazları merkezdeki yönetim sistemlerine bağlamayı oldukça zor hale getirmektedir.

 

moxaport_03_image

 

Neyse ki bu sorun bilgisayar anakartı üzerindeki PCI, PCIe, mini-PCIe konnektörlerine takılabilen ve üzerinde seri portlar barındıran genişleme kartları ile çözülebilir. Alternatif olarak, USB portlar artık standart hale geldiğinden, USB-seri dönüştürücüler de bu tür bilgisayarlardaki baş ağrıtabilen seri port yoksunluğuna bir çözüm getirebilmektedirler.

Uzman Görüşü: Üzerinde birden fazla seri port bulunduran seri kartlar ve USB-seri dönüştürücüler, mevcut seri portlu sistemleri modern ağlara bağlamada rahatlıkla kullanılabilir.

 

Problem 2: Seri İletişim Üzerinden Uzak İzleme Zorlukları

Uygulamalar belli bir ölçeğe ulaştığı zaman yönetim açısından bakıldığında uzak erişim çok daha önem kazanmaktadır. Günümüzde ethernet ağları üzerinden uzak izleme ve yönetim çok popüler hale gelmiştir, bu nedenle seri-ethernet dönüştürücüler üzerinden seri cihazları ethernet ağına bağlamak oldukça ekonomik bir yaklaşımdır. Buna karşın bu tip bir dönüşüm, ağ yapısı ve yazılım mimarisi açısından uyumluluk sorunlarını da beraberinde getirebilir. Mevcut seri port destekli yazılımın bu yeni iletişim altyapısını desteklemesi için yeniden tasarlanması gerekebilir. Buna en iyi örnek sanal seri port (Virtual COM) kullanımı olabilir. Virtual COM sayesinde seri portlu yazılım, o bilgisayarda sanki fiziksel seri port varmış gibi veriyi sanal seri porta gönderir, o veri ethernet ağına basılır, böylece yazılımda bir değişim gerekliliği ortadan kaldırılabilir.

 

 

Yine de seri portlu bir Modbus RTU sistemnden ethernet portlu Modbus TCP sisteme veri aktarmada ek efor gerekebilir. Bu bu entegrasyon sorunlarının üstesinden gelebilecek bir seri-ethernet dönüştürücü çözümü seçmek çok ciddi zaman ve kaynak tasarrufu sağlayacaktır. Son olarak seçilecek dönüştürücü çözümünün, kullanılacak işletim sistemine uyumlu sürücü yazılımları da bulunmalıdır.

Uzman Görüşü: Kolayca entegre edilebilecek ve kullanılacak işletim sistemini destekleyen seri-ethernet dönüştürücü çözümleri seçilmelidir. Gelecekteki uygulamalar için düzenli güncellemelerin yapılması faydalı olacaktır.

 

Problem 3: Seri İletişim Sistemlerinin Durumunun Belirsizliği

Önceki kısımda belirtildiği gibi değerli varlıklarınızın ömrünü birtakım çözümlerle uzatsanız bile seri iletişim çözümlerinin sürekli varlığı uzun vadede belirsiz olabilir. Ürün veya komponent tedarikçilerinin üretim tercihleri bunu yakından etkileyecektir. Aynı zamanda teknolojinin gelişimi de ayrı bir problem konusu haline gelebilir. Sonuç olarak iletişim çözümlerinin de gereken durumlarda gelişmesi kaçınılmaz olabilir. Örneğin siber güvenlik saldırılarının artmasının birbirine bağlı sistemler için en büyük sorun haline geldiği bir noktada siber güvenlik önlemleri de bir ağ portuna bağlı sistemlerde kritik bir öncelik haline gelecektir. Uzun vadeli yatırımlar konusunda güvence veren seri iletişim çözümlerini tercih etmek, iş ve uygulamaların uzun süre güven içinde çalışmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Uzman Görüşü: Seri iletişim çözümlerini tercih ederken uzun vadeli üretim güvencesi verilmesi önemlidir, böylece ihtiyaç duyulan anda gereken çözüm elde olabilir.

MOXA: Seri İletişim Çözümlerinde Güvenilir İş Ortağınız

Seri iletişimin getirdiği zorluklar, Moxa’nın bu alandaki ürünleri ile kolayca aşılabilir. Moxa seri iletişim ürün portföyünde şu ürünler bulunmaktadır:

  • Multiport Serial Boards
  • USB-to-Serial Converters
  • Serial Device Servers
  • Serial-to-Ethernet Protocol Gateways

Moxa ürünleri ile seri portlu sistemlerin modern ethernet ağlarına bağlantıdaki tüm talepleri kolayca karşılanabilir. Bu ürün portföyü Windows, macOS ve Linux başta olmak üzere popüler tüm işletim sistemlerine destek vermektedir.

Moxa, seri iletişim ürünlerini üretmeye ve bu ürünlere yönelik yatırım yapmaya 35 yıldır devam etmektedir. Moxa aynı zamanda bu ürünleri üretmeye devam edeceği konusunda da güvence sağlayan güvenilir bir üreticidir.

Moxa’nın bu alandaki yatırımları ve diğer bilgiler içinsayfayı inceleyin.