‘‘Lojistikte Vidyo Hızı!’’

img_4283Ekol Lojistik’in lokasyonlarının büyümesi ve seyahatlerin artması, insanların bir araya gelmesi için farklı çözümleri gerekli hale getirdi.

 

Bu noktada da Vitel danışmanlığı ve Vidyo çözümlere önemli faydaları beraberinde getirdi.

Avrupa’nın farklı noktalarındaki yetkili isimleri bir araya getirmek giderek zorlu bir hal alınca, video konferans çözümlerine yönelik eğilim kendini gösterdi. Bu ihtiyaç odaklı görüşmelerde avantaj sağlayacak değişik ürünleri denediklerini, bunları test ederek PoC’lerin yapıldığını belirten Ekol Lojistik IT Direktörü Murat Çevikbaş, tüm lokasyonları HD 230 olarak konumlandırdıklarını, bir de 6 ekranlı Panaroma ürününü kullandıklarını belirtiyor. Panorama ürünü için toplantı odası duvarının kurulumunun kısa zamanda gerçekleşeceği beklentisini dile getiren Murat Çevikbaş, bu çözüm ekseninde yaşanan gelişimi şöyle anlatıyor:

“İlk etapta toplantıları yapma hedefiyle yola çıktık, ama daha sonra insanlar yavaş yavaş operasyonla ilgili basit bir konuyu dahi telefonla konuşmak yerine, yüz yüze ele almayı tercih etmeye başladı. Böylece konu, video konferans sistemini kurduğumuz odaları aştı ve masaüstü veya telefonlara yönelmeye başladı. Bu noktada çalışanlar da birbirleri ile görüşmelerde bile bu yapıyı kullanmaya başladı.”

En performanslı çözüm Vidyo!

Kurulan bu yapı, müşteri toplantılarında da kullanılıyor, karşılıklı ön değerlendirmeler için de fayda sağlıyor. “Davet ettiğimiz linkler üzerinden müşterilerimize bağlanıp, görüşmeleri sağlıyoruz” diyen Murat Çevikbaş, Vidyo’yu tercih sebeplerini şöyle anlatıyor:

“Piyasadaki hemen hemen tüm ürünlerin PoC’sini yaptık ve bizim için iki kriter vardı. Birincisi performans, ikincisi kolay kullanılabilirlik. Bunları en iyi karşılayan ise Vidyo oldu. Bir gerekliliğimiz de streaming özelliği oldu. ‘Beyazıt’ adını verdiğimiz toplantı odamızda iki kameramız ve ses düzenimiz var. Bu video konferans cihazı ile doğrudan kayıt alıyor ve yayın noktasında bu sistemden ya-rarlanıyoruz. Böylece kayıtlara istenilen zamanda ulaşabiliyor, kendi intranet yapımızdan da kayıtları bu yapıya ekliyoruz. Vidyo’nun özel bir kodlama teknolojisi var ve bu sayede daha düşük bant genişliğinde yüksek çözünürlük sağlıyor. Gerek gözle gördüğünüz gerekse kendi arayüzünden kullandığı bant genişliği paket drop’ları itibariyle en performanslı ürün Vidyo.”

Bu yatırımda en önemli kazanç zaman oldu. Çünkü Çevikbaş’ın da belirttiği gibi, lojistik işinde esas olan, bir ürünü bir noktadan bir noktaya gerektiği gibi, ge-reken şartlarda hasarsız ve zamanında ulaştırmak, günlük iş yükünde herkesin kısa zamanda verimli sonuçlar elde edebilmesini sağlamak. Vidyo da bu yönüyle Ekol Loijistik’e önemli değer kattı. Bu yatırımla beklenen tasarruf oranı ise yüzde 60‘ların üstünde. Video konferans teknolojisi, özellikle son 2-3 yıldır Türkiye’de daha yaygın kullanılıyor. Bu eğilimin bir kurum kültürü olarak benimsenmesi ise doğal olarak pek kolay olmuyor. Murat Çevikbaş, kendi içlerindeki süreci şöyle anlatıyor:

“Özellikle BT ve Ar-Ge ekipleri hemen hemen tüm görüşmelerini, tüm konumlandırma sürecini ve tüm iletişimlerini video konferans üzerinden yapıyor, yani video konferans odalarını kullanıyorlar. Bu anlamda ciddi faydalar sağladık. Bu yapı yavaş yavaş oturuyor ve zaten çok zorlanmadık. Geçmiş yıllarda insanlar, tüm bu süreçleri Microsoft’un Lync çözümü, ya da yeni adı ile Skype for Business uygulamaları ile yapıyorlardı. Bugün ise tüm çalışanlar Vidyo üzerinden iletişim kuruyor ve bu yapı herkesin masaüstünde ve cep telefonunda yüklü.”

Vidyo yatırımında ikinci fazı insan kaynakları bölümü oluşturuyor ve misal, iş görüşmelerinin bu yapıda alınması de 2016 gündeminde. Bu yapı halen Ekol Lojistik’in operasyonu olan tüm ülkelerdeki toplantı odalarında yerini alıyor. Türkiye’de ise Bursa, İzmir ve Ankara’da 2 ayrı toplantı odasında, ayrıca Hadım-köy’de toplantı odasında ve filo ekibinin durak noktası Akasya lokasyonundaki toplantı odasında kullanılıyor. Tüm bunlara ek olarak, Köln’deki iki kurulum ile sadece toplantı odasında değil, operasyonda da kullanım söz konusu. Çevikbaş, Almanya operasyonundaki video konferans kullanımını şöyle anlatıyor: “Almanya en büyük merkezimiz. Operasyonda Türkiye ve Almanya, esas yoğunluğu üstleniyor. Bu nedenle bu yapı Almanya’da operasyon odasına konuldu. Yani sürekli açık bir sistem söz konusu. Türkiye ve Almanya operasyon odasındaki kişiler sanki aynı lokasyondaymış gibi sürekli karşılarında birbirlerini görüyorlar. Bu da daha yüksek sinerji ve verimlilik artışı sağlıyor.”

Verimli bir çalışma Vitel ile hayata geçti

Vidyo’da masaüstü kullanım genelde evde veya mobil olunan zamanlarda tercih ediliyor. Murat Boğ, Vitel ile bu çözüm ekseninde elde ettikleri faydaları şu sözlerle anlatıyor:
“Projeyle doğrudan ben ilgilendim ve Vitel ile çalışmak inanılmaz verimli oldu. Özellikle teknik anlamda çok iyi destek aldık. Bazı ürün ve çözümlerde destek alabileceğiniz birçok farklı nokta vardır. Ama Vitel ile çalışırken tüm sorularımıza net yanıt aldık ve tüm çözümlere erişim imkanımız oldu.”

Ekol Lojistik IT Direktörü: Murat ÇEVİKBAŞ

 

 

 

ekol-logo1