Hyper-V Replica trafiğinizi ortalama %70 ve üzeri optimize edin

r1-silver-peak-logo

 

WAN hattınızın Performansı felaket kurtarma hedefinize engel olmasın.

 

Silver Peak geniş alan ağı üzerinden veri çoğaltması(Replikasyon), dış ortam yedekleme ve felaket kurtarma hedefleriniz için WAN performansı engellerini büyük ölçüde ortadan kaldırır. Silver Peak deki ileri düzey geniş ağ tekilleştirme (deduplication) özelliği size uzak mesafeler arasında yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymadan daha çok veri aktarımını sağlar. Silver Peak deki ağ bütünlüğü (Network Integrity) ve ağ hızlandırma (Network Acceleration) özellikleri ile gecikme ve paket kaybı gibi olumsuz etkenleri en aza indirerek daha çok veri aktarımını sağlar.

Dijital verilerin artışı ve gittikçe önemli hale gelmesi, verilerin güvenilir bir ortam da yedeklenmesi aynı zamanda felaket durumunda verilere hızlı ve kaldığı yerden tekrar çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir, hatta günümüzde bu verilen kaybı bazı durumlarda geç kurtarılması dahi firmaların iflasına kadar yol açabilir.

İşletmelerin önemine bağlı olarak çeşitli felaket kurtarma çözümleri mevcut, ancak iki konu çok önemlidir.

RTO (Recovery Time Objective) – Kurtarma Zaman Hedefi

Kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süredir. Bu sebeple kesintiye uğrayan iş sürecinin veya BT bileşeninin belirlenen RTO süresi içerisinde tekrar çalışır hale getirilmesi için gerekli planlamanın yapılması gereklidir.

Örnek: Bir sunucu için RTO değerinin 4 saat oluşu, sunucunun herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelmesi durumunda en geç 4 saat sonra tekrar çalıştırılması gerektiği anlamına gelir.

RPO (Recovery Point Objective) – Kurtarma Noktası Hedefi

Bir iş süreci veya BT bileşeni için kurumun kabul edebileceği maksimum veri kaybını süre olarak ifade eder.

Örnek: Bir iş süreci için RPO değerinin 1 saat oluşu söz konusu iş sürecinin en fazla 1 saatlik veri kaybı ile tekrar çalıştırılması hedeflendiği anlamına gelir. Herhangi bir nedenle veri kaybı yaşandığında en eski 1 saatlik veri geri yüklenebilmelidir.

–Birçok firma Merkez ile ODM (Olağanüstü Durum Merkezi) arasında yapacağı felaket kurtarma projesi için minimum RTO ve RPO sürelerini hedefler. Ancak bu hedefe düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları üzerinden ulaşmak pek kolay olmaz ve maliyetlidir. MPLS ve VPN gibi hatlarının doğası gereği felaket kurtarma projelerini etkileyen 3 önemli faktör vardır.

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 3. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

 

WAN Hatlarındaki gecikmeler

MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı hatlardaki gecikmeler paketlerin gönderim hızını olumsuz etkiler ve var olan hattınızı tam verimli kullanmanızı engeller. Silver Peak TCP hızlandırma teknolojisi ile dinamik olarak paketlerin pencere boyutunu hesaplar ve gönderim sırasında en çok paket gönderimini sağlar, böylece gönderim sırasında daha çok paket gönderir. SP bu özellik sayesinden uzak mesafeler arasında yapılan Replikasyon işlemi için ivme kazandırır ve uygulamaların erişim hızını arttırır.

 

Paket kayıpları, bozuk paketler

Yukarıda bahsettiğim gibi MPLS vb. hatlar paylaşımlı olduğu için paketlerin sıkıştığı durumlarda ve yüksek jitter (anlık dalgalanmak) olduğu durumlarda paket gönderimi sırasında kayıpların oluşması veya paket sırasının karışması gibi sorunlar yaşanır buda hattın kalitesini olumsuz etkiler ve verimliliği düşürür. Silver Peak Ağ Bütünlüğü teknolojisi gerçek zamanlı olarak paket kayıplarını ve sırası karışan paketleri onararak sorunları minimuma indirir buda maksimum verimlik ve ağ kalitesi sağlar.

 

Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarındaki diğer bir zorluk ise bant genişliği, hatların hızının artışı ile beraber verilerin boyutundaki artışlar, sanallaştırma ile sunucu ve storage konsolidasyonu (Cloud), büyük verilerin (BİG DATA) İnternet ortamından taşınması, yedekleme ve felaket kurtarma ve buna benzer birçok senaryoların temel ihtiyacı kaliteli ve verimli çalışan WAN hatları, Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ (TCP/UDP/RTP) BYTE SEVİYESİNDE optimize eder ve bant genişliği %95’a kadar arttırır. Sadece Silver Peak ağ hafızası ağ katmanında (OSI modelinin 3.katmanı) tüm IP trafiği optimize eder ve TCP STACK modeli ile çalışmadığı için EN DÜŞÜK MODEL DE DESTEKLEDİĞİ FLOW SAYISI 8.000 ADET (Max 512.000) buda tüm IP trafiğinizi bypass etmeden optimize eder.

 

r2-hyper-v                                r3-silver-peak-logo

 

 

Hyper-V Replica basit ve pratik bir disaster çözümüdür, ister host cluster daki tüm sanal sunucularınızı ister tek bir host da çalışan bir sanal sunucunuzu replike etmenizi sağlar. Ayrıca replika işlemini ister local de ister WAN hatları üzerinden uzak mesafeler arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Hyper-V Replica default olarak 80 portu üzerinden replika işlemini gerçekleştirir, eğer verileri güvenli bir şekilde WAN hattı üzerinden uzak mesafeler arasında gerçekleştirmek isterseniz SSL sertifikası yüklemeniz ve replikasyon işlemini 443 portundan yapmanız gerekecektir.

Hyper-V replika ayrıca sıkıştırma özelliğine de sahiptir, yani replike sırasında gönderen veriyi sıkıştırıp ve bant genişliğinden tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.

Silver Peak ile Hyper-V replikasyon trafiğinizi %80 ve üzeri optimize edin.

 1. Silver Peak Tüm IP trafiğini Ağ Katmanında (Layer 3) uygulama bağımsız optimize eder, eğer Hyper-V replikasyonunu WAN hattı üzerinden gerçekleştiriyorsanız Silver Peak Hyper-V dışındaki diğer tüm uygulamalarınızı optimize eder.
 1. Silver Peak gerçek zamanlı Ağ Bütünlüğü teknikleri ile düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatlarında oluşan paket kayıpları ve bozuk paketleri %20 oranına kadar hedef tarafta onarır, böylece özel hatlar gibi kullanmanıza olanak sağar, buda replikasyon gibi hassas uygulamalarının performansını yüksek oranda arttırır.
 1. Silver Peak Ağ Hafızası tüm IP trafiğini BYTEseviyesinde tekilleştirir ve maksimum bant genişliği sağlar, örneğin 10 sanal sunucu replike edeceksiniz 1 sunucu replikasyonu sonrası yapılacak replike de Silver Peak benzer Windows dosyalarını byte seviyesinde algılar ve tekrar gönderimini engeller.
 1. Silver Peak replike yapacağınız lokasyonlar arasında İnternet üzerinden IPSec Tünel kurma özelliğine sahip, yani eğer iki lokasyon arasında uçtan uca bağlantınız yoksa SP ile IPSec kurabilirsiniz. SP AES-256 ve SHA-1 desteği ile size en üst seviye güvenlik sağlar ve sizi FW ve IPSec VPN çözümlerine yapacağınız yatırımlardan korur.
 1. Silver Peak gelişmiş Qos ve Traffic Shaper özelliği ile tek bir hat üzerinden diğer uygulamaların performansı etkilenmeden ses, vedio, rdp, veri ve replikasyon gibi trafiklerinizi geçirmenize yardımcı olur.
 1. Silver Peak gelişmiş sıkıştırma algoritmaları ile Hyper-V sıkıştırmasına göre ortalama %60 daha çok sıkıştırma sağlar.
 1. Hyper-V WAN Based Deduplication desteklemediği için tekrarlanan verileri WAN hattından yeniden gönderir. Örneğin replike ettiğiniz bir sanal sunucuyu silip yeniden replike ettiğinizde Hyper-V aynı verileri yeniden gönderir, Hyper-V sadece veri değişimi destekler. Silver Peak ise WAN hattından geçen tüm IP trafiğini Byte seviyesinde tekilleştirir. Eğer siz 10 adet sanal sunucu replike edecekseniz Silver Peak 2. Sanal sunucudaki benzer Windows dosyalarını algılar ve tekrar göndermez buda yine ekstra bant genişliği tasarrufu sağlar.
 1. Silver Peak sanal ve fiziksel cihaz olarak kullanılabilir ayrıca tüm hypervisor’ları destekler. Silver Peak’i herhangi bir hypervisor’a kurun ve trafiği route edin. 20 dakika içinde 20 kata kadar hızlanın.

 

Silver Peak ile gerçekleştirdiğim Hyper-V replikasyonu

Aşağıdaki ekran görüntüsünde test ettiğimiz lokasyon Disaster merkezi olup aynı IP bloğuna sahip bir yapı, bu replikasyonda Exchange Server 2010 replikasyonu ilk sefer olarak başlatıldı ve toplamda 250GB yerine 51GB veri transfer ederek %79.8 WAN hattında optimizasyon sağlamıştır (Hyper-V sıkıştırması kapalı)

 

r4-silver-peak-hyper-v-replication

 

Replikasyon 10mbps hat üzerinden yapılmakta ancak Silver Peak gelişmiş sıkıştırma algoritmaları ve byte seviyesinde tekilleştirme teknikleri kullanarak bu hattı 650mbps’ye kadar arttırmıştır (İlk sefer yapılan replikasyon)

 

r5-silver-peak-hyper-v

 

Neden Silver Peak?

Silver Peak VOXA (Açık Mimari Sanal Ağ Hızlandırma) mimarisi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ, AĞ KATMANINDA UYGULAMA BAĞIMSIZ OPTİMİZE eder. Silver Peak’in benzersiz ve ileri teknoloji çözümü ile hiçbir trafiğinizi bypass etmeden TCP, UDP ve diğer TÜM IP TABANLI ÇALIŞAN UYGULAMALARINIZI OPTİMİZE EDEBİLİRSİNİZ.

 1. Sanal WAN Optimizasyon çözümlerinde lider: Silver Peak’in ileri teknoloji VOXA mimarisi size olağanüstü esneklik, performansı ve güvenliği 1gbps’ye kadar sanal olarak kullanmanıza olanak sağlar.
 1. Tüm Hypervisor’ları destekler:Silver Peak VMware, Hyper-V, Citrix, KVM ve Virtualbox gibi birçok hypervisor katmanlarını destekler.
 1. Ağ Katmanında çalışır:Silver Peak OSI modelinin 3.katmanında çalışır ve geleneksel Wan Optimizasyon teknolojilerinde kullanılan Proxy çözümünü kullanmaz. Bu neden den dolayı hızlı ve bağlantı sayısı yüksektir.
 1. Ağ Bütünlüğü:MPLS gibi düşük bütçeli hatlarda oluşan paket kayıplarını %20 oranında onarır ve uçtan uca yüksek hat kalitesi sağlar. VDI, RDP gibi uygulamaların takılmadan verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Uçtan uca IPSec Tünel:Silver Peak uçtan uca IPSec Tünel (AES-256 SHA-1) kurarak güvenli veri taşımanızı sağlar. Bu özellik sayesinde merkez ile şubeler arasında güvenli veri taşımanıza yardımcı olur, ayrıca Silver Peak size merkez ile Şubeler arasında IPSec çözümünü tek bir çözümde sağlar. Örn: 512K hatta karşılıklı 2 IPSec VPN ile bağlantı kursanız normal hızda %10 performans düşüşü olarak, ancak bunu Silver Peak ile yaptığınızda 150 KATA KADAR DAHA HIZLI IPSEC ÇÖZÜMÜNE SAHİP OLACAKSINIZ.
 1. Esnek ve Ölçeklenebilir olması:VOXA yazılımını herhangi bir sanal platforma kurup devreye alabilirsiniz, kapalı kutu olmadığında büyüdüğünüzde sadece lisans farkını ödeyip, donanım kaynağını arttırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eski yatırımlarınızı korur ve yeniden yatırım yapmanızı gerektirmez.
 1. BYTE Seviyesinde optimizasyon:Silver Peak TCP, UDP ve DİĞER TÜM IP TRAFİĞİNİZİ BYTE düzeyinde tekilleştirir ve bunu tüm uygulamalar için tek bir yazılım/Cihaz da yapar.
 1. Yüksek Bağlantı sayısı (Flow/Connection) Silver Peak AĞ KATMANINDA çalıştığı için Proxy gibi çalışmaz, bu neden den dolayı Silver Peak en düşük 8.000 ve açıklanan en yüksek bağlantı sayısı ise 512.000, buda size İnternet dahi TÜM IP TRAFİĞİNİZİ HİÇ BİR UYGULAMAYI BAYPASS ETMEDEN OPTİMİZE ETMENİZİ SAĞLAR.
 1. QoS ve Traffic Shaping:Silver Peak gelişmiş Hizmet Kalitesi ve Bant Genişliği Yönetimi ile tek bir hat üzerinden ses, görüntü, rdp, sanal masaüstü, veri ve Replikasyon gibi birçok işleminize öncelik vererek diğer uygulamalarınızın performansı etkilenmeden verimli çalışmanızı sağlar.
 1. Yatırımlarınızı korur:Silver Peak Sanal WAN Optimizasyon çözümlerini dilediğiniz bir hypervisor’a kurun ve çalıştırın. SP Sanal olduğu için gümrük ve lojistik masrafı yoktur ayrıca cihaz olmadığından eskimez, bozulmaz ve belli bir süre sonra değişime gerek duymaz, Silver Peak de ayrıca bir üst modele geçmek için sadece lisans farkını ödeyerek geçiş yapabilirsiniz, buda hem geçmişte yaptığınız yatırımları hem de gelecekte yapacağınız yatırımları korur.
 1. Dynamic Path Control:Silver Peak birden fazla WAN Hattını destekleyerek belirlediğiniz kurallara göre her daim hassas uygulamalarınızı yüksek kaliteli hattan optimize ederek daha verimli kullanmanıza olanak sağlar. Böylece hem yedekli hem de belirlediğiniz hassas uygulamalarınızı her daim verimli kullanmanıza yardımcı olur.
 1. Anında çözüme kavuşun:Silver Peak yazılımını hemen download edin ve 20 dakika altında optimizasyona başlayın.

Bu makalemde Silver Peak ile yapmış olduğumuz diğer replikasyon hızlandırma projelerindeki başarı sonuçlarını da kısaca anlatacağım.

EMC Data Domain

Yaşanan zorluk: Silver Peak olmadan 2mbps G.SHDSL hattı üzerinden Data Domain’ler arasında günde ortalama 20GB ye kadar Replikasyon.

Çözüm: Silver Peak VRX-2 ile müşterimiz 2mbps hat üzerinden günde 155GB veri çoğaltabilmekte (Replication)

 

r6-silver-peak-datadomain

 

Hitachi HUS (+Brocade 7800 SAN Router)

Yaşanan zorluk: 100mbps Replikasyon hattını daha verimli kullanabilmek. Replikasyon süreçlerini azaltmak.

Çözüm: Silver Peak VRX-4 ile ortalama 10 kat daha hızlı Replikasyon.

Açıklama: Aşağıdaki grafikte Silver Peak iki adet Hitachi Storage (HUS) arasında yapılan Replikasyon trafiğini %90 optimize ettiğini görebilirsiniz. Silver Peak BYTE düzeyinde tekilleştirme yapabildiği için block’larda olan değişikleri byte düzeyinde algılar. Buda maksimum bant genişliği sağlar.

28TeraByte yerinde Sadece 3TB  % 90 Optimizasyon

 

r7-silver-peak-hitachi-hus

 

EMC Recover Point

Yaşanan zorluk: 15mbps WAN hattı üzerinden Ses, veri ve EMC RecoverPoint trafiğini taşımak ve verilerin güvenliğini sağlamak.

Çözüm: Silver Peak VX-3000 ile tümleşik çözüm OPsec, Qos, traffic shaping ve Wan Optimizasyon

Açıklama: Silver Peak her iki lokasyonda uzaktan kurulumu ve yapılandırması 3 saat içinde yapıldı ve devreye alındı. Sonuç olarak müşteri tek bir hat üzerinden veri, ses ve günde ortalama 400GB’lık Recover Point trafiğini tek bir hat üzerinden taşıyabilmekte.

 

r8-silver-peak-recoverpoint

 

Anında Çözüme Kavuşun, 
www.silver-peak.com dan VX veya VRX’i indirin, Hypervisor’a yükleyin ve trafiğinizi route edin.

20 dakika içinde 20 kata kadar hızlanın..

1 aylık tam sürüm demo yazılımını indirin hemen optimizasyon’a başlayın!..

Detaylı bilgi için: silver-peak@vitel.com.tr