‘‘Güvenlik Başlığında IP Kamera Fark Yaratıyor!’’

Kamu ve özel sektörde birçok başarılı projeye imza atan BOTT, son olarak Gazi Üniversitesi’nde güvenlik ve kamera odaklı ihtiyaçlar karşısında Moxa çözümlerini tercih etti. Bu çözümlerin temini ve konumlandırılmasında ise rehberi Vitel oldu.

BOTT sistemleri 1993 yılında, bilgisayar mühendisi arkadaşların girişimi olarak hayata geçirildi. İlk etapta proje bazlı yazılım geliştirme çalışmaları yürüttüklerini söyleyen BOTT Uygulama Geliştirme Yöneticisi Sedat Bakırkaya, “Özellikle 1998 ve 2004 aralarında TÜBİTAK ile İçişleri Bakanlığı’nın pek çok otomasyonunu yaptık ve dönem için yeni bir teknoloji olan web tabanlı çözümleri kullandık” bilgisini veriyor. 2003-2004 yıllarında Hacettepe Üniversitesi’nin akıllı kart otomasyonu projesini üstlenen BOTT, bu proje ile akıllı kart projesine de adım atma fırsatı elde etti. Böylece bu sektörde var olan ciddi boşluğu görme fırsatı elde ettiklerini vurgulayan Sedat Bakırkaya, bu yorumunu şöyle detaylandırıyor:

“Özellikle büyük kurumsal kampüs tabanlı çözümlerde eksiklikleri gördük. Kampüslerde farklı fiziki lokasyonlarda çalışması gereken sistemler var ve bu sistemlerin olabildiğince offline, yani kendi başına çalışabilen sistemler olması önemli. Çünkü ağ ve BT altyapısı her zaman 7/24 çalışır tutulamayabiliyor. Bu eksiklere yönelik kendi geliştirdiğimiz çözümler var. Bunları kullanarak, Hacette-pe Üniversitesi’nde ilk adımı attık ve zamanla bu yapıya ODTÜ, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi de dahil oldu. Bu gelişim, akıllı kart sisteminde önemli bir oyuncu olmamızı da sağladı.”

Bütünleşik çözümler kampüste yerini alıyor.

Gelinen noktada BOTT, Türkiye’de 25’e yakın üniversitenin akıllı kart çözümlerini üretiyor. Bu çözümlerin içinde cüzdan uygulamaları, yani karta belli bir para yüklenmesi ve çeşitli noktalarda bunun harcanabilmesine yönelik çözümler de var. Bunların bir bölümü normal kampüsün ana girişindeki turnike sistemlerinden başlayarak herhangi bir bölümün laboratuvar girişine kadar öğrenci ya da personelin kullandığı tek bir akıllı kartla tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Sedat Bakırkaya’nın dikkat çektiği gibi, işin içine güvenlik girdiği zaman, olmazsa olmazlardan biri de kameralar. “Halen üniversitelerin yanında İçişleri Bakanlığı, Halk Bankası Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında sunduğumuz bu akıllı kart hem güvenlik hem e-cüzdan uygulamaları olarak kullanılıyor”  bilgisini veren Bakırkaya, bu çalışmalarında ‘güvenlik’ odaklı gereklilikleri ve BOTT olarak attıkları adımları şöyle anlatıyor:
“Güvenlik başlığında kamera entegrasyonu olmazsa olmaz ve bu noktada, çözümlerimizi IP kameralar ve kamera tabanlı güvenlik çözümlerinde dahil edilecek biçimde geliştirmemiz gerektiğini gördük. Son üstlendiğimiz ve bugüne kadar yaptığımız en büyük projelerden olan Gazi Üniversitesi IP kamera güvenlik çözümü işte bu çalışmalara örnek oldu. Zorlu bir çalışmaydı ve süremiz kısıtlıydı. Üç aylık projede gerek üniversite altyapısı gerek idari işlemler, mali malzeme temini, bunların montajı gibi risk başlıkları da mevcuttu. Ama geldiğimiz noktada, projeyi başarıyla tamamladık ve kabulümüzü aldık. Halen son ince ayarlar ve sistemi devreye alma çalışmaları devam ediyor. Bu projede 100km’den fazla fiber optik hat çekildi ve üniversite içinde paralel bir komple ağ oluşturmak gerekti. Bu çalışmada yaklaşık 586 IP kamera kurulup devreye alındı.”

Bu çalışmada sahada kurulan kameralar ve bu kameraların ağ altyapısında belli altyapı cihazlarına ihtiyaç kendini gösterdi ve bunlardan biri de endüstriyel ethernet switch’ler oldu. Bu cihazların temini içinse tercih Moxa oldu. Bu tercihin ardından, hizmet noktasında Vitel’i tercih ettiklerini vurgulayan Bakır-kaya, projenin kabulünü gerçekleştirdiklerini ve teknik destek başlığında Vitel ile çalışmanın avantajını gördükleri için de son derece memnun olduklarının altını çiziyor.

Moxa, sistemimizle uyumlu olduğunu gösterdi.

BOTT Kurumsal Satış Yöneticisi Koray Ümit, proje ihtiyaçlarını ve gelinen noktayı şöyle anlatıyor: “Gazi Üniversitesi’nin dış ortamda ve bina girişlerindeki güvenliğinin sağlanması odaklı IP kamera projesi olarak yola çıktık. Amaç; üniversitenin giriş kampüsünde çeşitli olayların tek merkezden takibi oldu. Projelerde 600’e yakın IP kamera kullanıldı. Ayrıca üniversitenin kendi bünyesinde, yani Ankara içinde 4 tane farklı yerleşkesinde yaklaşık 10 farklı noktada araç geçiş sistemleri ile beraber sistemi entegre biçimde işler hale getirdik.

Projede dış ortamda çalışacak kamera sayısı 300’den fazlaydı. Bunların mesai saatleri kapsamında kullanılması gerekenlerinin sayısı ise 150’nin üstündeydi. Hava şartları gibi dış ortam koşullarından dolayı 7/24 çalışması gereken yapı ihtiyacımız vardı. Bu gereklilikler karşısında, hangi ürünle çalışırsak minimum sorun yaşayabileceğimize dair araştırma yaptığımızda, Moxa ile karşılaştık. Bu ürünün ‘’tak-unut’’ mantığında, sisteme de uyumlu olduğunu gördük. Toplam sahip olma maliyeti ve müşteri memnuniyeti açısından bu ürünü seçerek ne kadar doğru karar verdiğimizi de gördük. Bu kararın ardından Vitel ile bağlantıya geçtik ve ürün-leri uygun şekilde temin ettik, bunları kurup çalıştırdık. Ürünlerin kalitesi ve performansı bu yönüyle beklentilerimizi tam anlamıyla karşıladı.”

Kurumsal Satış Yöneticisi: Koray ÜMİT

Uygulama Geliştirme Yöneticisi: Sedat BAKIRKAYA