G.SHDSL kullanan Firmalar ve Kurumların dikkatine

r1-silver-peak-logo

 

 

 G.SHDSL kullanan Firmalar
ve Kurumların dikkatine.

 

Hatlarımı 20 kata kadar nasıl hızlandırabilirim?
Hattımı Metro Ethernet gibi nasıl kullanabilirim?

Günümüzde birçok kurumun/firmanın aynı şehir ve diğer şehirler de şubesi vardır, Örneğin, kamu kurumları, perakende, hoteller vb. bu tip çok şubeli yapılarda genellikle şubeler merkez üzerinden işlem yapar ve tüm yapılan işlemler wan hatları üzerinden gerçekleştiği için bu hatların maliyeti ve performansı iki önemli husustur.

Aslında günümüzde İnternet hatları oldukça başarılı ve istediğimiz hızları aylık ücret karşılığında alabilmekteyiz, ancak var olan hatlarımızı nasıl 20 kata kadar (Ortalama) daha verimli kullanabiliriz ve WAN hatlarına harcadığımız maliyetleri nasıl azaltabiliriz inceleyelim.

Öncelikle WAN hatlarını ve kurumsal firmaların yaşadıkları zorlukları biraz inceleyelim. Eğer uzak mesafeler arasında sorunsuz ve yüksek performanslı bir hat kullanmak istiyorsanız özel hat (paylaşımsız) kullanmanız gerekir ancak bu hatların maliyetleri yüksek ve tüm şubeler arasında kullanımı maliyeti açısından uygun değildir. Günümüzde birçok firma şubeler ile arasında MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatlarını kullanmakta ki bu hatların da doğası gereği aşağıdaki zorlukları vardır.

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 3. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN Hatlarındaki gecikmeler

MPLS gibi düşük bütçeli ve paylaşımlı hatlardaki gecikmeler paketlerin gönderim hızını olumsuz etkiler ve var olan hattınızı tam verimli kullanmanızı engeller. Silver Peak TCP hızlandırma teknolojisi ile dinamik olarak paketlerin pencere boyutunu hesaplar ve gönderim sırasında en çok paket gönderimini sağlar, böylece bir gönderim sırasında daha çok paket gönderir ve uygulamaların erişim hızını artırır.

Örnek. 1 excel dosyasının 5 paketten oluştuğunu düşünün, TCP normal şartlarda bu paketleri 1500byte 1500byte olarak gönderir, eğer iki lokasyon arasında 100ms gecikme varsa 5*100ms yani dosya transferi 500ms sürecektir. Ancak Silver Peak dinamik olarak hattın durumunu inceler ve pencere boyutlarını 64.000’e kadar büyütür, bu durumda 5 paket sadece 1 seferde karşıya transfer olur buda 1*100ms yani dosya gönderimini 500ms yerine 100ms olarak teslim eder. Şu soru aklınıza gelebilir, pencere boyutlarındaki büyüklük daha büyük dosya transferi demek eğer büyük paketin transferi sırasında bir sorun olursa yine aynı paketi yeniden mi gönderecek: cevabı ise hayır, bu durumsa selective ACK özelliğini kullanır ve sadece bozulan kısmı tekrar gönderir (RFC 2018)

Not: pencere boyutları 1GB’a kadar arttırılabilir, daha detaylı bilgi için “Window Scaling (RFC 1323)”

Aşağıdaki Bu tabloda gecikmelerin uygulamalardaki olumsuz etkisini inceleyebilirsiniz.

 

gecikme

 

Paket kayıpları, bozuk paketler

Yukarıda bahsettiğim gibi MPLS gibi hatlar ortak hatlar olduğu için paketlerin sıkıştığı durumlarda ve yüksek jitter (anlık dalgalanmak) olduğu durumlarda paket gönderimi sırasında kayıpların oluşması veya paketlerin sırasının karışması gibi sorunlar yaşanır buda hattın kalitesini olumsuz etkiler ve verimliliği düşürür. Paket kayıpları daha çok gerçek zamanlı uygulamaların verimliliğini etkiler, örneğin RDP veya VDI kullanırken görüntünün gidip gelmesi veya klavyenin takılması gibi benzer durumlar oluşur.

Silver Peak Ağ Bütünlüğü teknolojisi gerçek zamanlı olarak paket kayıplarını ve sırası karışan paketleri onararak sorunları minimuma indirir buda maksimum verimlik ve ağ kalitesi sağlar.

Örnek olarak MPLS de %5 ve %2’lik Paket kaybı ve Silver Peak’in onarım ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

Grafikte gördüğünüz gibi %5’lik paket kaybını %2 ye ve %2’lik paket kaybını sıfıra yakın azaltmıştır. Buda video konferans, video streaming, VoIP vb. gibi gerçek zamanlı uygulamaların kalitesini ve verimliliğini arttırır. Bu özellik sadece Silver Peak da mevcut.

Açık mavi grafik: FEC öncesi (Forward Error Correction)

Lacivert grafik: FEC Sonrası

 

3

 

Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarındaki diğer bir zorluk ise bant genişliği, hatların hızının artışı ile beraber verilerin boyutundaki artışlar, sanallaştırma ile sunucu ve storage konsolidasyonu (Cloud), büyük verilerin (BİG DATA) İnternet ortamından taşınması, yedekleme ve felaket kurtarma ve buna benzer birçok senaryoların tek ihtiyacı kaliteli ve verimli çalışan WAN hatları, örneğin cloud hizmeti alan bir müşterinin 100 kullanıcı varsa ve çalışanlar günde 10mb’lik bir excel dosyas 1 kere açarsa toplam ortalama 1GB’lık veri transferi olur, ancak Silver Peak AĞ HAFIZASI ile bu rakam sadece ortalama 10mb olur. Silver Peak ağ hafızası inceleyelim.

Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ (TCP/UDP/RTP) BYTE SEVİYESİNDE optimize eder ve bant genişliği %95’a kadar arttırır. Sadece Silver Peak ağ hafızası ağ katmanında (OSI modelinin 3.katmanı) tüm IP trafiği optimize eder ve TCP STACK modeli ile çalışmadığı için EN DÜŞÜK MODEL DE DESTEKLEDİĞİ FLOW SAYISI 8.000 ADET (Max 512.000) buda tüm IP trafiğinizi bypass etmeden optimize eder.

Canlı ortamdan örnek: Silver Peak ile EMC RecoverPoint tarafiğinin optimizasyon grafiğini paylaşıyorum, bu grafikte son 12 saatte iki lokasyon arasında toplam 61GB veri transfer olmuş ancak WAN dan geçen trafik ise sadece 6.7GB buda WAN hattının %90’a kadar daha verimli kullandığını göstermekte.

 

4

 

Günümüzde birçok işletme şubeler arasında G.SHDSL veya Metro Ethernet hattı kullanmakta, işletmeler ticari yazılımlar dışında bu hat üzerinden şubelerdeki bilgisayarların güncellemesini, Anti Virüs güncellemelerini ve merkez den çalışan yönetim yazılımları şubelerdeki cihazları yönetmekte buda şubelerin hattında oldukça fazla bant genişliğini kullanır. Örneğin 10 kullanıcılı bir şubede 100mb’lik bir güncelleme olursa 100mb*10 yani 1GB veri akışı olur, ancak Silver Peak tekrarlanan verileri yeniden göndermesini engeller ve 900mb’lık verinin bu hattı tıkamasına engel olur.

Silver Peak Merkez ile Şubeler arasında G.SHDSL hattı üzerinde LAN benzeri performans sağlar.

Silver Peak kullanıcıların günlük kullandığı dosyaları BYTE SEVİYESİNDE tekilleştirir ve aynı dosyaların gönderimini engeller ve %95’e kadar bant genişliğini artırır. Bunu daha iyi anlamamız için birkaç test sonucunun ekran görüntüsünü paylaşacağım.

Test 1: 2mbps hat üzerinden Silver Peak ile ilk sefer 14mb’lik bir power point dosya transferi ortalama 60 saniye sürdü.

Test 2: aynı dosyayı ikinci sefer gönderdiğimde 1sn !!  (Ağ Hafızası)

Not: Silver Peak’deki Ağ Hafızası BYTE SEVİYESİNDE çalışır, yani siz dosya üzerinde değişiklik yaptığınızda sadece değişen kısımlar aktarılır ve değişmeyen kısımları ise hedef Silver Peak den teslim eder ve LAN benzeri performans sağlar.

Test 3: 250MB’lik bir veriyi 2.kez aktardığımda sadece 4 SANİYE sürdü, “disk performansına bağlı” bu durum büyük güncellemeler ve diğer dosya transferleri sırasında işletmeler için büyük avantaj sağlayacaktır ve düşük bant genişliklerini verimli ve LAN benzeri performas ile çalışmasını sağlar.

Önemli bir Örnek:

Günümüzde birçok işletme, veri merkezi ve operasyonel maliyetlerini azaltması için dağınık IT mimarisinden merkezi mimari yapısına geçmekte. Tam tersi kullanıcılar dağınık modele geçmekte, bu değişim hem firmalar hem de çalışanlar için büyük bir esneklik ve kolaylık sağlamakta, Örneğin birçok hastane artık bu yapıya geçmekte ve tek bir merkez üzerinden çalışmakta ve yönetilmekte. Tabi bu değişimin temel gereksinimlerinden biri sağlıklı ve verimli WAN hatlarına bağlı. Yapılar merkezileştikçe WAN hatları daha da önem kazanmakta ve bu hatların verimliliği oldukça önemli. mesela şube hastanelerinde çekilen bir PACS görüntüsünü normal şartta 10 dakika da transfer edebilirken Silver Peak ile bu süreci birkaç saniye ye indirebilirsiniz, Silver Peak size bu konuda DATA MOBİLİTY özelliğini sağlayacak ve siz istediğiniz büyük verileri normal den birkaç kat hızla istediğiniz yere taşıyabileceksiniz.

Silver Peak yukarıda bahsettiğim teknolojiler dışında gelişmiş hizmet kalitesi (Qos) ve Bant genişliği yöntemi ile tek bir hat üzerinden çeşitli uygulamalarınızın aynı anda kusursuz çalışmasını sağlar.

Sonuç:

 1. Silver Peak size kullandığınız G.SHDSL hatlarınızda LAN BENZERİ performans sağlar.
 2. MPLS VPN veya Internet üzerinden şubeler arasında HIZLANDIRILMIŞ IPsec tünel (98 Kata Kadar daha Hızlı) kurabilirsiniz. Üstelik AES-256 SHA-1 destekli
 3. Ağ Bütünlüğü ile gerçek zamanlı çalışan uygulamalarınızın kesintisiz ve kusursuz çalışmasını sağlar (Örn RDP yaparken klavye takılma etkisini minimuma indirir)
 4. Ağ hafızası ile tekrarlanan verileri yeniden göndermez ve %95’e kadar daha fazla bant genişliği sağar.
 5. Ağ Hızlandırma ile yüksek gecikmeli WAN hatlarında uygulamalarınızın erişim hızını artırır.
 6. Tek bir WAN hattı üzerinden Replikasyon, SES, Video ve diğer uygulamalarınızın performansı etkilenmeden kullanmanıza olanak sağlar.
 7. (Dynamic Path Control) yeni özellik: İki ayrı hat üzerinden Aktif Aktif olarak çalışır ve hassas uygulamalarınızı hattın durumuna göre önceden belirlediğiniz kurallara göre hat seçimi yaparak uygulamalarınızın her daim verimli çalışmanıza olanak sağlar.
 8. G.SHDSL hatlarda Metro Ethernet benzeri performans sağlar. (Silver Peak 1 Ay deneme sürümünü kurun ve deneyin)
 9. Silver Peak TÜM IP TRAFİĞİNİ optimize eder ve 2mbps de 8.000 flow destekler (Maks 512.000 Flow)
 10. Yüksek Flow sayısı ile tüm trafiğinizi IP seviyesinde optimize eder ve hiçbir trafiğinizi bypass geçmez buda size en üst seviye verimliliği sağlar.
 11. Satın alma, Kiralama opsiyonu ve bir üst modele geçmek için aradaki farkı ödeme imkânı (büyüdüğünüz kadar ödeyin) yatırımlarınızı korur.

Silver Peak Türkçe tanıtım videosu: http://www.youtube.com/watch?v=xNHx15xtrBk

Detaylı Bilgi için: silver-peak@vitel.com.tr