‘‘Fiba Holding, Felakete Silver Peak ile Dur Dedi’’

Ankara’da felaket yönetimi sistemi kuran Fiba Holding Perakende Grubu, Silver Peak kullanarak kiralık hat maliyetlerini üçte bir oranında azalttı.

 

Felaket yönetimi, kurumsal şirketler için en önemli konulardan biri. Deprem, su baskını, yangın gibi felaketlere hazır olmak, bu durumlarda en az zaman kaybı ile tekrar faaliyete geçmek büyük önem taşıyor. Veri replikasyonu felaket yönetiminin kalbini oluşturuyor. Ülkemizdeki yüksek kiralık hat ücretleri nedeniyle, veri replikasyonu yüksek maliyetler yaratabiliyor. Fazla veri akışı olan replikasyon yapılarında ise kiralık hatların kapasiteleri yetersiz kalabiliyor. Bünyesinde Marks & Spencer, GAP, Banana Republic ve Aeropostale markalarını bulunduran Fiba Holding Perakende grubu felaket yönetiminde yaşadığı bant genişliği sorununu Silver Peak ürünü kullanarak çözdü.

Hat kapasitesi yetersiz kalınca
Fiba Holding Perakende grubunun veri merkezi İstanbul’da bulunuyor. Holding, verilerini güvenle saklamak ve herhangi bir felaket durumunda en kısa zamanda tekrar faaliyet geçebilmek için verilerini Ankara’da yedeklemeye karar vermiş. Veri merkezi firması Med Nautilus’la çalışmaya karar veren holding başlangıçta 30 Mbit’lik bir kiralık hat kullanarak ça-lışmaya başlamış. İlk 15 gün boyunca 30 mbit çalışışdıktan sonra hız maliyetler sebebiyle 10 Mbit’e indirilmiş. Hızın 10 Mbit’e inmesiyle beraber replikasyonda da sorunlar oluşmaya başlamış.

Fiba Holding Perakende Grubu Sistem Yönetim ve Telekomünikasyon Sorumlusu Selim Kara yaşadıkları sorunu şöyle anlatıyor: “Fiba Perakende Grubu bünyesinde Marks & Spencer, GAP, Banana Republic ve Aeropostale mağazaları bulunuyor. Tüm mağazaların satış verileri İstanbul’daki veri merkezimize geliyor. Bu yüzden verilerimizin boyutları terabyte’ları buluyor ve dosya sayılarımız çok fazla. Felaket yönetimi sistemimizi ilk kurduğumuzda 30 mbit ile veri replikasyonu yapabilmiştik. 10 mbit’e inince ise replikasyon yapmak mümkün olmadı. Hattın kullanım alanı yüzde yüze ulaşmasına rağmen replikasyon hızına erişmedi. Durum böyle olunca WAN optimizasyonu çözümlerini araştırmaya başladık.”

world_bg

 

 

 

 

 

Rakip ürünlere göre hesaplı ve performanslı 

Fiba Holding Perakende Grubu ilk önce bir başka markanın WAN optimizasyonu çözümünü denemiş. Bu çözümden istediği fiyat ve performansı alamayan Fiba, Silver Peak ürününü kullanmaya karar vermiş. Selim Kara, Silver Peak’in yazılım bazlı çalıştığı için büyük esneklik sunduğunu ve diğer rakiplerden çok daha uygun maliyetli olduğunu söylüyor. Selim Kara, Silver Peak’i tercih etmelerinin nedenini virtual çözüm olması, kolay kurulumu ve rakiplerine göre hem daha yüksek performans hem de fiyat avantajı sunması olarak açıklıyor. Projeyi gerçekleştiren Silver Peak Türkiye Distribütörü Vitel’in Satış Yöneticisi Serhan Özenç, projeye başlamadan önce Fiba’da bir proof of concept çalışması yaptıklarını, projeyi müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirdiklerini söylüyor. Projenin yarım gün gibi kısa bir sürede hayata geçirildiğini anlatan Özenç, Silver Peak’in en büyük avantajlarından birinin hızlı kurulum olduğunu belirtiyor. Serhan Özenç, Silver Peak ürünü hakkında şunları söylüyor: “Sıkıştırma ve tekilleştirme yöntemleri ile kiralık hatlar üzerindeki veri iletişimini yüzde 90 oranlarına kadar azaltan Silver Peak ürünü, hat maliyetlerini düşürüyor ve replikasyon sürelerini kısaltıyor. Silver Peak veri replikasyonu konusunda Gartner Raporlarında en iyi ürün olarak yer almıştır. Silver Peak Storage markalarının RecoverPoint, SnapMirror vb. Controller to Contoller to yazılımları ile çözüm ortağıdır. Ayrıca, üçüncü parti replikasyon yazılımları olan Veeam, Zerto ,Doubletake gibi ürünlerin çözüm ortağı olup birlikte sorunsuz çalışır. Silver Peak Layer 3 seviyesinde çalışan tek WAN replikasyon ürünü olup kurulumu 20 dakika sürmektedir. Silver Peak ihtiyaçlarınıza göre donanım tabanlı veya yazılım olarak kullanılabilmektedir.”

Yüzde 91’e ulaşan veri sıkıştırma

Proje hayata geçirilmeden önce İstanbul merkezde birincil veri replikasyonu lokal olarak yapılmış, Silver Peak kurulumu gerçekleştirilmiş ve veri depolama üniteleri Ankara’ya gönderilmiş. Ürünler Ankara’ya ulaştıktan sonra da veri replikasyonu WAN hattı üzerinden sorunsuzca yapılmaya başlanmış. Şu an Silver Peak kullanılarak yüzde 89 ile 91 arasında bir veri sıkıştırma oranı sağlanıyor. Fiba Holding 30 mbit olan kiralık hat bağlantı hızını, Silver Peak uygulamasından sonra 10 mbite indirmiş durumda.
Fiba Holding Perakende Grubu Sistem Yönetim ve Telekomünikasyon Sorumlusu Selim Kara, Silver Peak ürününden çok memnun olduklarını, kurulumun yapıldığı zamandan bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadıklarını, kiralık hat maliyetlerini düşürerek yatırımın kendisini amorti ettiğini anlatıyor. Fiba Holding büyük başarı sağladığı Silver Peak’i gelecekte diğer projelerinde de uygulamayı planlıyor.

Fifa Holding Perakende Grubu Sistem Yönetim ve Telekomünikasyon Sorumlusu: Selim KARA

 

 

 

0-white-background-fiba-group-jpg