ExtremeCloud IQ Kullanmak İçin 10 Neden

Tüm Ağ Cihazları için Tek Noktadan Birleşik Yönetim

ExtremeCloud IQ, Extreme Networks uçtan uca ağ çözümlerinden tam olarak yararlanmak için 4. nesil bir bulut mimarisi üzerine kurulmuş, bulut odaklı ağ iletişimini hedefleyen sektör lideri ve vizyoner bir yaklaşımdır. ExtremeCloud IQ; kablosuz erişim noktalarının (Access Point – AP), anahtarların (switch) ve yönlendiricilerin (router) entegre bir şekilde yönetim, yapılandırma, izleme, sorun giderme, raporlama gibi ihtiyaç duyulabilecek tüm süreçlerine katkı sağlar.

XIQ’da desteklenen cihazların tam listesi bu linkte yer almaktadır. Ek olarak, kullanıcılar yönetim uygulamasını “kişisel tercihle” devreye almayı seçebilirler; böylece kullanıcılar genel bulut, özel bulut, hibrit bulut veya yerel/şirket içi gibi bulut seçenekleriyle sistemi kullanabilirler.  Genel bulutta kullanıcılar AWS, Microsoft Azure, Google bulut ve hatta kapsayıcı diğer  seçeneklerden yararlanmayı seçebilir.

Esnek ve Ölçeklenebilir Lisanslama Modeli

SaaS katmanı ile ağ çözümü ihtiyaçlarının şimdi ve gelecekte tam ve kolay bir şekilde  entegrasyonu sağlanmaktadır. İster temel raporlama ve yapılandırma, ister gelişmiş analitik ve proaktif yapay zeka olsun; ExtremeCloud IQ istenilen katkıyı sağlayacaktır. Herhangi bir noktada ağ zekası düzeyini artırma gerekirse, bu kolaylıkla yapılabilir.  Ek olarak, lisanslar bir cihazın belirli bir seri numarasına bağlı değildir, bu nedenle müşteri ağı içinde başka yere taşınabilirler. ExtremeCloud IQ Connect, desteklenen cihazlar için abonelik gerektirmeyen ücretsiz bulut yönetimi sağlayan ve kuruluşların temel ağ yönetimi ile kurumsal düzeyde bağlantı kurmasını sağlayan temel düzey katmanıdır. Bu, gerçek lisansı taahhüt etmeden önce sistemi test etmenin harika bir yoludur. Navigator katmanı (düşük fiyatla), WiNG cihazının buluta bağlanması içindir ve ağ yöneticilerinin; kullanıcı trafiği, cihaz etkinliği ve ağ topolojisi hakkında tam görünürlüğe ulaşmasını sağlar.

ML/AI – İstemci 360, Ağ 360

Yenilikçi makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerini kullanan ExtremeCloud IQ, ağ ucundan veri merkezine kadar her gün milyonlarca ağ ve kullanıcı veri noktasını analiz eder ve yorumlar, eyleme dönüştürülebilir veriler elde eder ve bu sayede BT yönetimine yönelik öngörüler ve zeka seviyeleri sunar.

Cihaz 360

Device 360, cihazlar tarafından oluşturulan büyük miktarda veriyi toplamak, işlemek ve analiz etmek için Extreme’in gerçek mikro hizmet bulut mimarisinden ve yerel makine öğrenimi yeteneklerinden yararlanır ve ardından bunları BT için tüketilebilir ve eyleme dönüştürülebilir bilgilere çevirir.

Sıfır Dokunuşla Yönetim ve Şablon Kullanımı

Devreye alma sırasında ExtremeCloud IQ, ağın tamamı veya bir kısmı için politikaların oluşturulmasını, cihazların merkezi olarak yapılandırılmasını ve devreye alınmasını sağlar. Cihaz seri numaralarının buluta girilmesinden sonra ağ cihazlarının ağa bağlanması ve buluta erişim sağlayabilmeleri yeterlidir ve ardından her biri kendi yapılandırmalarını otomatik olarak keşfedecek, indirecek ve kuracaktır. Bu, bir ağ yöneticisi tarafından ağın yapılandırılması ve çalışır duruma getirilmesi için tüm cihazlara ayrı ayrı erişim yapmasının veya cihazların ayarını yapmak için uzak lokasyonlara gitmesinin gerekmediği anlamına gelir.

Her Yerden Sürekli Yönetim ve İzleme

ExtremeCloud IQ’nun tartışmasız en büyük yararı, tüm kablolu ve kablosuz ağları merkezi olarak basitçe yönetme yeteneğidir. Sistem devreye alındıktan sonra ağ yöneticileri, hem merkezi hem de uzak konumlar için ağı kolayca izleyebilir, sorunları giderebilir ve gerekli güncellemeleri yapabilir.

Tek Platformda Birden Fazla Yönetim Uygulaması

ExtremeCloud IQ Essentials, dört kurumsal hizmet uygulamasının (WIPS, Location Services, IoT and Guest Management) ana lisansa entegre edilmesini sağlar. Böylece herhangi bir kuruluşun birden çok sistemi entegre etme, ayrı platformları kurma, ayarlama, ek lisans alma, ayrı veritabanı kullanma gibi tüm sorunları aşması ve ek hiçbir karmaşıklık olmadan tüm kurumsal ağ hizmetlerine erişmesi mümkün hale gelir.

Sınırsız Veri Saklama

ExtremeCloud IQ, sektördeki en kapsamlı veri analitiğine sahiptir. Müşteriler sınırsız bir veri kaynağına erişebilir, yani tüm veri setleri lisanslı hizmetin tüm süresi boyunca kullanılabilir. Bu, BT yöneticilerinin ve iş paydaşlarının daha geniş bir veri perspektifine dayalı olarak daha akıllı ve bilinçli ağ kararları alabilecekleri anlamına gelir. Verilerin asla kaybedilmemesini sağlamak için 11 adet 9’un (%99,999999999) ifade ettiği bir veri güvenliği seviyesi sunulur.

Büyük Veri (Big Data)

ExtremeCloud IQ, her gün müşteri ağlarından 5 petabayttan fazla trafik bilgisi almaktadır. Bir petabayt verinin 13.3 yıllık HD videoya eş veri miktarı olduğu düşünülürse bunun ne anlama geldiği daha net anlaşılacaktır. Sonuç olarak, ExtremeCloud IQ her gün 66 yıllık HD videoya eşdeğer veriyi analiz eder ve elde edilen bu sonuçlar makine öğrenimi ve yapay zeka algoritmalarında kullanılır.

Güvenlik

Extreme Networks, ExtremeCloud IQ ile bilgi güvenliği yönetimine yönelik ISO 27001 sertifikası alan ilk büyük bulut ağı sağlayıcısıdır. Bu sertifika, pazardaki başlıca bulut altyapı sağlayıcıları  (Google, Amazon, Microsoft, vb.) tarafından uygulanan standart bulut güvenlik prosedürlerinin daha üzerinde bir seviyede bilgi güvenliği hizmeti sağlandığını ifade eden bir belgedir. ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi (ISMS); iş sürekliliği, olağanüstü durum kurtarma süreçleri, kapsamlı kontroller ve tesis izleme gibi temel süreçleri de içine alır. Extreme Networks; firewall,  sürekli tehdit izleme, DDOS önleme, günlük yedekleme, sızma testi, DevOps etkinlik denetimleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere bulut tabanlı uygulamaların güvenliğini sağlamak için her türlü ek önlemleri de almaktadır.