EMC RecoverPoint ile Silver Peak WAN Optimizasyon POC Sonucu

1

 

EMC RecoverPoint ile Silver Peak WAN Optimizasyon POC Sonucu

 

EMC RecoverPoint ve Silver Peak “WAN Optimizasyon” ile gerçekleştirdiğim POC tecrübemi sizlerle paylaşıyorum, umarım sizin ve kurumunuz için de faydalı olur.

Dijital verilerin artışı ve gittikçe önemli hale gelmesi, verilerin güvenilir bir ortam da yedeklenmesi aynı zamanda felaket durumunda verilere hızlı ve kaldığı yerden tekrar çalışmasını sağlamak oldukça önemlidir, hatta günümüzde bu verilen kaybı bazı durumlarda geç kurtarılması dahi firmaların iflasına kadar yol açabilir.

İşletmelerin önemine bağlı olarak çeşitli felaket kurtarma çözümleri mevcut, ancak iki konu çok önemlidir.

RTO (Recovery Time Objective) – Kurtarma Zaman Hedefi 

Kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süredir. Bu sebeple kesintiye uğrayan iş sürecinin veya BT bileşeninin belirlenen RTO süresi içerisinde tekrar çalışır hale getirilmesi için gerekli planlamanın yapılması gereklidir.

Örnek: Bir sunucu için RTO değerinin 4 saat oluşu, sunucunun herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelmesi durumunda en geç 4 saat sonra tekrar çalıştırılması gerektiği anlamına gelir.
RPO (Recovery Point Objective) – Kurtarma Noktası Hedefi

Bir iş süreci veya BT bileşeni için kurumun kabul edebileceği maksimum veri kaybını süre olarak ifade eder.

Örnek: Bir iş süreci için RPO değerinin 1 saat oluşu söz konusu iş sürecinin en fazla 1 saatlik veri kaybı ile tekrar çalıştırılması hedeflendiği anlamına gelir. Herhangi bir nedenle veri kaybı yaşandığında en eski 1 saatlik veri geri yüklenebilmelidir.
Birçok firma Merkez ile ODM (Olağanüstü Durum Merkezi) arasında yapacağı felaket kurtarma projesi için minimum RTO ve RPO sürelerini hedefler. Ancak bu hedefe düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları üzerinden ulaşmak pek kolay olmaz ve maliyetlidir. MPLS ve VPN gibi hatlarının doğası gereği felaket kurtarma projelerini etkileyen 3 önemli faktör vardır.

 1. Gecikme (Latency)
 2. Paket Kaybı (Loss)
 3. Bant Genişliği (Bandwidth)

Bu konudaki video’yu izlemenizi öneririm (Türkçe):

http://www.youtube.com/watch?v=xNHx15xtrBk&feature=youtu.be

 

Silver Peak bu 3 maddelik sorunlardan oluşan verimsiz WAN hatlarını en iyi şekilde kendine özgü teknolojilerle hattın kalitesini artırır ve var olan hattınızdan daha çok veri göndermenize olanak sağlar ve iş verimliliğini artırır.
Şimdi POC de yaptığım aşamaları ve test sonuçlarını inceleyelim. POC’yi gerçekleştirdiğim ortam bilgileri ve topolojisi aşağıdaki gibidir:

 

 •     Sanallaştırma platformu: VMware 5.1
 •     İki lokasyon: İstanbul (Merkez Ofis) – Ankara (Olağanüstü Durum Merkezi)
 •     İki lokasyon arasındaki hat ve türü: 15mbps – Metro Ethernet
 •     Disaster Çözümü: EMC RecoverPoint (asynchronous)
 •     Replikasyon türü: Storage to Storage (LUN Base)

 

2

 

Yapılan işlemler ve sonuşlar:

Silver Peak sanal (Virtual Appliance) olarak konumlandırılabilir olması müşterimize kolay ve hızlı bir POC süreci sağladı, müşterimiz Silver Peak VX yazılımı internetten indirdikten sonra VMware ortamına OVF (Hazır Sanal Appliance) olarak import etti (toplam 3 saat içinde 2 uzak lokasyon için SP kurulumu yapıldı ve optimizasyonu başlatıldı, buda SP’nin ne kadar esnek “hiçbir fiziksel işlem yapmadan” bir yapısı olduğunu açıklamakta)

Silver Peak bu topoloji de Out of Path (Route Mode) olarak konumlandırıldı ve WAN interface’leri için IP tanımladıktan sonra iki SP arasında tünel aktif edildi. Ardından iki site arasında RP trafiğini SP ye yönlendirmek için Switch’ler üzerinde Policy Base Routing tanımları yapıldı ve RP trafiği SP’lere yönlendirildi.

SP’ler üzerinde optimizasyonu aktif etmeden önce EMC üzerinde 3GB veriyi aynı lokasyon da A sunucusundan B sunucusuna kopyaladık ve bu değişimin diğer Site daki Storage’e replike olma sürecini inceledik ve ortalama 30 dakika sürdü 15mbps hat üzerinden, aynı testi aynı dosyalar ile başka bir klasöre kopyaladık ve yine diğer site’a replike edilmesi ortalama 30 dakika sürdü.

Aşağıdaki şekilde 3GB verinin saat 14:30 da başlatığıdığı ve 15:00 de bittiği ve yine ikinci denemede 15:00 de başladığı ve 15:30 da bittiğini göstermekte (Silver Peak monitoring ekranı “Optimizasyon Disable Moda da”)

3

 

Birinci test sonrası Silver Peak de WAN Optimizasyonu aktif edip EMC deki sıkıştırma ve deduplication’ı disable ettikten sonra Silver Peak optimizasyonu başlatıldı ve aynı testleri tekrar yapıldı, test sonuçlarında 30 dakika süren Replikasyon süresi 1 dakikaya kadar indi.

Aşağıdaki şekil SP’yi devreye aldıktan sonraki grafiği göstermekte. 3GB veriyi aynı site üzerinde A dan B sunucusuna kopyalayıp ve değişen verilerin diğer site deki Storage’a replikasyonu sadece 1 dakika sürmüştür.

Aşağıdaki şekilde aynı denemeyi SP’lerin aktif olduğu durumda yaptığım sonuçların grafiğini göstermekte, denemede 14mbps olan WAN hattı üzerinden gelen trafik LAN tarafında 200mbps’lere çıkmıştır (diğer testler de 500mbps kadar çıktığını gördük). SP kendine özgü teknolojileri ile 14mbps WAN hattı üzerinden LAN benzeri performans sağlamakta (Sanal Appliance’lar üzerinden)

 

4

 

Resim 2:

 

ek-1

 

%90 Optimizasyon

 

ek-2

 

Tam production’a geçtikten sonraki sonuçlar 50mbps WAN hattı üzerinden.
%90Optimizasyon

 

silver-peak-emc-recoverpoint-%90

 

EMC de kapatılan sıkıştırma ve deduplication ”LAN Side” işlemi Silver Peak de yapılmakta. Silver Peak IP KATMANINDA TÜM IP TRAFİĞİNİ (TCP/UDP) BYTE SEVİYESİNDE optimize ettiği için sadece değişen byte’ları algılar ve tekrar tekar karşı lokasyona göndermesini engeller, BLOK bazlı sistemlerde ise bir blok da 1 byte dahi değişirse o blokun tamamı yeniden replike olur.  SP böylece iki site arasında değişen BYTE’ları göndererek daha az bant genişliği kullanarak daha hızlı Replikasyon yapmanızı sağlar, SP ayrıca aşağıda yazdığım diğer teknikler ile aynı hat üzerinden ortalama hat durumuna bağlı olarak 4 kat daha hızlı veri göndermenizi sağlar.

Silver Peak diğer WAN Optimizasyon üreticilerinde olmayan teknolojiler ile gerçek zamanlı olarak MPLS ve VPN gibi hatların kalitesini FEC (Forward Error Connection), POC (Pocket Order Connection) ve QoS (Quality of Service) ile artırarak hattın verimliliğini artırır ve tutarlı çalışmasına yardımcı olur.  FEC ve POC sayesinde bozulan paketler veya iletim sırasında sırası karışan paketleri kaynaktan tekrar gönderilmesini engeller ve bozuk paketleri hedef nokta da onarır, buda size daha fazla bant genişliği ve kaliteli WAN hattı sağlar.

Aşağıdaki şekilde açık mavi olan grafik FEC ve POC öncesi ve lacivert olan grafik FEC ve POC sonrasını göstermekte.

SP gerçek zamanlı hat kalitesine artırarak daha çok paket gönderimi sağlar ve bozuk paketlerin kaynaktan hedefe göndermesini azaltarak bant genişliğini artırır.

 

5

 

Sonuç:

Silver Peak Network seviyesinde optimizasyon teknolojileri ve gerçek zamanlı olarak hattın kalitesini artırarak var olan WAN hattınızda LAN benzeri performans sağlar. SP VX (Sanal Appliance) TÜM SANALLAŞTIRMA PLATFORMLARI(VMware, Hyper-V, KVM, Citrix) destekler ve sizin için benzersiz esneklik, kolaylık ve performans sağlar.

 

POC için yapmanız gereken 3 kolay adım.

 1. VX yazılımını indirin.
 2. Hypervisor’a yükleyin
 3.     İstediğiniz trafiği Silver Peak’a yönlendirin ve optimizasyona başlayın