Dünya Şampiyonaları Organizasyonunda VİTEL A.Ş.’nin de İmzası Var

Dünyanın en büyük 3 organizasyonundan biri olan FIBA 2010 Dünya Şampiyonası ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildi.

 

A Milli takımımızın Dünya 2.liği ile gümüş madalya alarak herkesi gururlandırdığı şampiyona 28 agustos-12 eylül 2010 tarihleri arasında Ankara Arena, İzmir Halkapınar, Kayseri Kadir Has, İstanbul Abdi İpekçi ve İstanbul Sinan Erdem Spor Salonlarında gerçekleştirildi. FIBA 2010, Network ve internet altyapısı için çok yoğun geçen tasarım, projelendirme, kablolama, kurulum ve test çalışmaları sonrası Uluslar Arası Basketbol Fedarasyonları Birliği (FIBA) yetkililerinin: Türkiye Basketbol Federasyonu liderliğinde ülkemizin ev sahipliği yaptığı 2010 FİBA Dünya Şampiyonasının, 60 yıllık Dünya Şampiyonaları tarihinin en başarılı organizasyonu olduğunu dile getirmesi IT alanında da bizi gururlandırdı. Türkiye Basketbol Federasyonu adına FIBA 2010 projesinin IT altyapısının projelendirme ve hayata geçirilmesi süreçlerinde çok kritik bir görev üstlenen IT Koordinatörü Sn. Ahmet Araşan bu zorlu süreci şöyle özetledi: “Her salonda kablo ve santral yedekli fiber optik Metro Ethernet bağlantıları ve ayrıca radyo-link yedekleri ile kesintisiz ve çok yüksek hılzı internet erişimi sağlandı.

Salonlarda en son teknoloji network çözümleri kullanılarak yüksek güvenlikli, yedekli ve yüksek hızlı LAN mimarisi oluşturuldu. 2.000 adetin üzerinde data erişim ucu ve ayrıca kablosuz erişim noktaları ile tüm takımların, teknik ekiplerin, yerli ve yabancı basın yayın mensuplarının, misafirlerin ve diğer tüm kullanıcların ağ kullanım ve internet erişim ihtiyaçları kesintisiz bir şekilde sağlandı. Şampiyona süresince 25 adet ağ ve sistem uzmanı mühendis ve üniversitelerin Elektronik ve Bilgisayar bölümlerinde okuyan 30’a yakın gönüllü her salonda görev alarak, sistemin işletimine destek oldular ve kullanıcı taleplerine anında çözüm oluşturdular.

FIBA yetkililerince de takdirle karşılaşılan ve ifade ettikleri şekliyle, “gerçekleşen mükemmel organizasyon” un başarısı için VİTEL A.Ş de üzerine düşen büyük sorumluluğu eksiksiz yerine getirmiş oldu.