Beş değerli madde: IT Ops bir dijital devrimin eşiğinde mi?

 

Beş değerli madde, trend ve zamansız konuları araştırırken keşfettiğimiz beş önemli madde. Bu hafta, AIOps kullanmanın sınırsız yararlarını inceliyoruz.

Bir dijital dönüşüm dalgası yayılıyor; bu, pek çok kuruluşun daha önce hiç gitmediği akıllı teknolojilerin evrensel bağlanabilirliği, kişiselleştirilmesi ve benimsenmesi dalgası. Dijital teknolojileri benimsemek çoğu zaman iş sektörlerini yeniden yapılandırmayı ve veri işlemeyi ölçeklendirmeyi gerektirir. Böyle bir dikey IT operasyonları (IT Ops), büyük hacimli karmaşık verileri elle işlemek ve işlemek için zorlayıcıdır. Ancak Gartner’a gör, IT Ops’de yapay zeka kullanmak, büyük ve karmaşık veri kümelerini ele alırken ve işlerken son derece faydalı olabilir. Bu paradigma değişimi, AIOps – IT Ops için yapay zeka olarak adlandırılıyor.

Tüm AIOps kavramı, insan beyninin karmaşık bir veri koleksiyonundan anlamlı ilişkileri kavraması ve çıkarması için çoğu zaman imkansız olmasa da çoğu kez zor olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, AI saniyeler içinde neredeyse sıfır insan müdahalesiyle on milyonlarca veri setini işleme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, gelişmiş algoritmalar ve analitik teknikler kullanan AIOps, daha geniş ve daha karmaşık veri kümeleriyle benzersiz iş analizleri elde etmenize yardımcı olabilir.

Çevresel olarak, AIOps etkin analiz için veri ilişkileri ve veri modelleri oluşturmak için büyük veri ve makine öğrenimi (ML) teknikleri kullanır. Diğer bir deyişle, AIOps BT ekiplerinin gelecekteki olaylar için önleyici anlayışlar ve temel neden analizi sağlayan daha hızlı, kendi kendine öğrenen bir BT Ops altyapısı oluşturmasını sağlar. Gartner tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel işletmelerin yüzde 25’i 2019’a kadar AIOps’u hayata geçirecek.

İşte, burada internet üzerinden kurumunuzda AIOps kullanmanın avantajlarını vurgulamak için bazı ilginç okumalar var:

1. AIOps – BT Operasyonlarının Geleceği

İşletmeniz büyümeye devam ederken, BT altyapınız büyüklükte birçok değişiklik yaşayacaktır. Şirketiniz büyüyorsa AIOps ile akıllı otomasyonun BT Operasyonunuzda nasıl önemli bir rol oynayabileceğini düşünmeye başlama zamanı olabilir.

2. Yapay zeka BT’nin yeniden inşasını teşvik ediyor

BT organizasyonları, potansiyel sorunları hızlı bir şekilde tanımlamak, mevcut sorunları nasıl çözeceklerine dair özümler sunarak self servis ve kendi kendini kurtarma yetenekleriyle otomasyonu hızlandıracak ve maliyetleri öngörmek ve varlıkların geri dönüşünü optimize etmek için gelecekteki sonuçları öngörmek için veri ve AI’dan faydalanabilecektir. Gartner bu eğilimi tanımladı ve BT operasyonları için yapay zekâ kavramını belirledi.

3. AIOps, BT işlemlerini dönüştürmek için makine öğrenimini ve otomasyonu birleştirir

AIOps, BT yönetiminin yükünü DevOps mühendislerinden makine öğreniminden (ML) ve otomasyondan yararlanan platformlara kaydırır. DevOps mühendisleri çok yayılıyor. Kendilerini ölçeklendirmek için çok sayıda araç kullanırlar.

4. Kurumsal mağazalar IT kök neden analizi için AIOps’a bakıyor

IT Ops profesyonelleri, BT yığınlarının başarısızlığında sigara tabancasını bulmak için AIOps araçlarına bakıyor ancak bazıları otomatik kök neden analizinin gerçeklerden daha fazla bir rüya olduğunu söylüyor.

5. AIOps İş BT’de Otomasyon Devrimi Olabilir

AIOps, IT Ops’deki uzun süredir devam eden bir soruna çözüm: sürekli artan iş yükleri problemi.

IT Ops alanındaki verilerin karmaşıklığı ve önemi hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken, bu verileri işlemek için insan kapasitesi aynı kalıyor. AIOps kullanmak sadece işinizi etkili bir şekilde ölçeklendirmekle kalmayacak aynı zamanda kuruluşunuzu teknoloji devriminin ön saflarına da taşıyacaktır.

Sonuçta, hayatımızı kolaylaştırmak için dijital dönüşüm değil mi?

Yani, kuruluşunuz AIOps dünyasına girmeye hazır mı? AIOps işinizi nasıl etkileyecek? Bu stratejik geçişe yardımcı olabilecek çözümleri keşfetmeye hazır mısınız?