‘‘Akıllı tünellerde Moxa imzası’’

Türkiye’nin önemli tünel projelerine imza atan Kırtur’un tercihi Moxa oldu.

 

Türkiye’nin en büyük aydınlatma ve üstyapı elektrik firmalarından birisi olan Kırtur, girdiği tünel projelerinde Moxa ürünlerini tercih etti. Adana Pozantı, Antalya, Kemer, Hopa-Selimiye ve Sinop Gerze tünellerinin otomasyon projelerinde Moxa anahtarları ve aktif cihazları kullanıldı.

1996 yılında kurulan Kırtur’un birçok karayolları aydınlatma projesi ve tünel projelerinde imzası bulunuyor. Firma bünyesinde 300 kişi çalışıyor.

Kırtur Proje Müdürü Yahya Bulut, projelerde neden Moxa ürünlerini tercih ettiklerini şöyle anlatıyor: “Karayolu tünelleri, yoğun tozun, nemin ve zor hava şartlarının bulunduğu yerler. Bu yerlerde dayanıklı ürünler kullanılması gerekiyor. Moxa ürünlerini endüstriyel standartlara uygunluğu, zor şartlarda çalışma performansı ve sunduğu özellikler nedeniyle tercih ettik.” Moxa ürünlerinin sorunsuz çalıştığının ve bunun kendileri için çok önemli olduğuna dikkat çeken Yahya Bulut, Moxa kullanarak bakım onarım maliyetlerini minimuma indirdiklerini anlatıyor.

Kırtur’un projelerini üstlendiği tüneller, akıllı tüneller olarak adlandırılıyor. Bu tünellerde havalandırma otomasyonu, aydınlatma otomasyonu, hız ve trafik ölçerler gibi sistemler bulunuyor. Bu sistemler merkeze bağlı ve uzaktan yönetilebiliyor. Tüm bu sistemlerin merkeze bağlanmasına Moxa anahtarları ve aktif cihazları kullanılıyor.

Moxa Türkiye distribütörü Vitel’in verdiği destekten çok memnun olduklarını anlatan Kırtur Proje Müdürü Yahya Bulut, önümüzdeki dönemdeki projeler de de Moxa ürünlerini kullanmaya devam edeceklerini söylüyor.

Kırtur Proje Müdürü: Yahya BULUT