ADSelfService Plus Şifre Resetleme

Kullanıcı şifre yönetiminde Self-Service Güvenliği ve Kolaylığı

Günümüzde bilgi teknolojilerinin sürekli ilerlemesiyle ile birlikte her kuruluşun kendi güvenlik önemlerini sağlamak için şifre karmaşıklığı gereksinimi duyarlar. Son kullanıcı tarafında kullanıcıların bu karmaşık şifreleri hatırlamalarında zorluk yaşarlar. Bu durum bilgi teknolojileri biriminde ki çalışanlarda genellikle verim düşüklüğü yaratır. Hem son kullanıcı tarafında ki şifre unutkanlığını hem de bilgi teknolojileri biriminde ki çalışanın verim düşüklüğünü ortadan kaldırmak için ADSelfService Plus çözümü bulunmaktadır.

Şifre Karmaşıklığının Önemi

Günümüzde ki araştırmalar sonucunda büyük şirketlere yapılan siber saldırılar ilk önce son kullanıcı tarafından kullanıcı hesaplarının şifrelerini bulmak ve bu hesap ile şirket içine sızma girişimleri olmuştur. Son kullanıcı tarafında şifrelerin karmaşık olması bu şifrelerin bulunmasını zorlaştırmaktadır. Kuruluşlar son kullanıcılarına güvenli ve güvenilir bir şifre sıfırlama yöntemi ile çözüm sunabilirler.

Şifre Sıfırlama Çözümü Nasıl Çalışır?

Şifre sıfırlama çözümü, son kullanıcıların kendi şifrelerini Active Directory ortamında ki her hangi bir sistem üzerinden güvenli olarak şifrelerini sıfırlamalarını sağlar. Son kullanıcıların kendi şifrelerini sıfırlamaları ile birlikte çok faktörlü kimlik doğrulama sağlanmalıdır. Çok faktörlü kimlik doğrulama ile son kullanıcılar kendi şifrelerini sıfırlamaya devam edebilirler.

ADSelfService Plus, Şifre Sıfırlama İşlemleri Nasıl Yapılır?

ADSelf Service Plus, Active Directory yapınız ile entegre olduktan sonra son kullanıcıların kendilerine izin verilen güvenli tarayıcı üzerinden şifrelerini karmaşık olarak sıfırlamalarına olanak sağlayan bir yapıdır. ADSelf Service Plus üzerinde kullanıcılarınız yeniden şifrelerini oluştururken karmaşık şifre politika kurallarınıza göre şifrelerini oluştururlar.

Şekil 1 ve Şekil 2’ de görüldüğü üzere active directory kullanıcılarınız şifremi unuttum seçeneğinden kendilerine tanımlanan güvenli tarayıcı üzerinden şifre sıfırlama seçeneği verilir. Kuruluşunuzda ki karmaşık şifre oluşturma politikanız göre kullanıcılarınız da kendileri bu kurala göre şifrelerini yeniden oluşturabilirler.