Adım Adım Silver Peak ile NetApp SnapMirror Version

Adım Adım Silver Peak ile NetApp SnapMirror Version 8.3 Replikasyon optimizasyonu “300 Mbps WAN hattı üzerinden Silver Peak ile NetApp SnapMirror Örneği”

Günümüzde birçok orta ve büyük ölçekli firmalar verilerini uzak mesafeler arasında yedekleme ve kısa bir süre de iş sürekliliğini sağlaması için NetApp SnapMirror veya SnapVault ürününü tercih etmekte.

 

Konu uzak mesafeler arasında yedekleme / replikasyon olunca aşağıdaki maddeler projemiz için önemlidir.

 1. RPO“Kurtarma Zaman Hedefi”
 2. RTO“Kurtarma Noktası Hedefi”
 3. ROI “Yatırım Getirisi”
 1. RPO (Recovery Point Objective) – Kurtarma Noktası Hedefi

Bir iş süreci veya BT bileşeni için kurumun kabul edebileceği maksimum veri kaybını süre olarak ifade eder.

Örnek: Bir iş süreci için RPO değerinin 1 saat oluşu söz konusu iş sürecinin en fazla 1 saatlik veri kaybı ile tekrar çalıştırılması hedeflendiği anlamına gelir. Herhangi bir nedenle veri kaybı yaşandığında en eski 1 saatlik veri geri yüklenebilmelidir.

 1. RTO (Recovery Time Objective) – Kurtarma Zaman Hedefi

Kesintiye uğrayan iş sürecinin ne kadar süre sonra çalışır hale getirileceğine dair hedef süredir. Bu sebeple kesintiye uğrayan iş sürecinin veya BT bileşeninin belirlenen RTO süresi içerisinde tekrar çalışır hale getirilmesi için gerekli planlamanın yapılması gereklidir.

Örnek: Bir sunucu için RTO değerinin 4 saat oluşu, sunucunun herhangi bir nedenle çalışamaz hale gelmesi durumunda en geç 4 saat sonra tekrar çalıştırılması gerektiği anlamına gelir.

 1. ROI (Return Of Invesment) – Yatırım Getirisi

Return on Investment (ROI) yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü gösteren bir veridir. Temelde ROI bir yatırımın size ne kadar getiri sağladığını yani verimliliğini ve bu yatırımın sürdürülmesi gerekip gerekmediğini gösterir.

Felaket Kurtarma Merkezi oluşturmak maliyetli olduğundan birçok firma FKM projeleri için kaynaklarını elinden geldiği kadar verimli kullanmaya çalışır. Bunları bazıları disk ve sunucu kaynakları, WAN hatları, Operasyon ve işletme maliyetleri, veri merkezi vb. maliyetlerden oluşmakta. Firmalar bu kaynakları maksimum verim ile kullanarak daha çok kaynak ihtiyacı oluşmasını engelleyerek ROI sürelerini kısaltmaya çalışırlar.

Sıfıra yakın RPO ve Kısa ROI için Verimli WAN hatları Şart.

–Söz konusu FKM projeleri uzak mesafeler arasında yani şehirlerarası veya ülkeler arasında yapıldığından WAN hatlarının hızı ve kalitesi RPO ve RTO sürelerinde büyük bir oyuncudur.

–Günümüzde Telekom firmaları 2mbps den 10Gbps ye kadar aylık ücret karşılığında istediğiniz hızı size sağlayabilmekte ancak hızların artışı ile beraber verilerin de boyutları gün geçtikçe artmakta.

–Birçok firma Merkez ile FKM (Felaket Kurtarma Merkezi) arasında yapacağı felaket kurtarma projesi için minimum RPO ve RTO sürelerini hedefler. Ancak bu hedefe düşük bütçeli ve paylaşımlı WAN hatları üzerinden ulaşmak pek kolay olmaz ve maliyetlidir. MPLS ve VPN gibi hatlarının doğası gereği felaket kurtarma projelerini etkileyen 3 önemli faktör vardır.

 1. WAN Hatlarındaki gecikmeler
 2. Paket kayıpları, bozuk paketler
 3. Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatlarında 3 temel zorluk ve ortak sonuçları

 

silver-peak-001-png

 

 

WAN Hatlarındaki gecikmeler

Mesafeler arttıkça paketlerin karşıya ulaşması da bir o kadar uzun sürecektir, gecikmeler ise var olan hattınızın aktarım hızını paketlerin geç ulaşmasından dolayı yavaşlamasına ve sonuç olarak verimsiz kullanmanıza yol açacak.

Silver Peak, uzak mesafeler arasında kullanılan MPLS, MPLS VPN, IPSec VPN vb. hatlarda oluşan gecikmeleri önlemesi için paketlerin pencere boyutlarını dinamik olarak hattın durumuna göre hesaplar ve bir sefer paket gönderiminde maksimum veriyi gönderir. Detaylı bilgi için RFC 1323’u inceleyebilirsiniz.

Paket kayıpları, bozuk paketler

Bu durum en çok MPLS ve ortak kullanılan hatlarda oluşur, düşük bütçeli ve ortak kullanımlı hatlar da %0.1 ile %2 arasında paket kaybı veya bozuk paket oluşur buda hassas uygulamaların performansında yüksek oranda verimsizliğe neden olur.

Bu durumdan en çok etkilenen uygulamalar CDP replikasyonları, RDP, VDI, Video Konferans ve diğer gerçek zamanlı çalışan uygulamalarda kalite sorunlarına ve verimsizliğe neden olur.

Şahsen müşterilerimde en çok rastladığım şikâyetler RDP de tuş takılma ve ekranın anlık olarak gidip gelmesi veya CDP teknolojisi ile çalışan replikasyon çözümlerinde yüksek orandan verimsizliğe neden olması idi.

Silver Peak AĞ katmanında çalıştığından bu sorunları gerçek zamanlı olarak %20 oranında onararak hattın kalitesini arttırır ve uygulamalarınızın verimliliğini arttırır.

Bant genişliği ve hatların pahalı olması

WAN hatları ile ilgili bir diğer zorluk ise şehirlerarası veya uluslararası hatların pahalı olmasıdır. Günümüzde Telekom şirketleri istediğiniz hızları aylık ücret karşılığında sağlamakta ancak hatların pahalı olmasından ve hedeflediğimiz ROI süresine sığabilmemiz projemiz için önemlidir.

Örneğin 10mbps WAN hattı üzerinden günde normal şartlarda ortalama ~86GB veri gönderebiliriz, hâlbuki WAN Optimizasyon teknolojileri ile bu değeri ortalama 10 misli arttırabiliriz.

Silver Peak AĞ katmanında uygulama ve protocol bağımsız optimizasyon yaptığından tüm IP trafiğini BYTE seviyesinde tekilleştirir, ayrıca yüksek oranda sıkıştırma yaparak karşı tarafa minimum veriyi gönderir böylece var olan hattınızı ortalama 10 misli daha verimli kullanmanızı sağlar.

Adım Adım Silver Peak ile NetApp Replikasyon optimizasyonu “300 Mbps WAN hattı üzerinden Silver Peak ile NetApp SnapMirror Örneği”

Adımlar “tüm adımlar için 30 dakika”

 1. Her iki site da Silver Peak kurulumu “10 dakika”
 2. Silver Peak yapılandırma “10 dakika”
 3. NetApp SnapMirror trafiğini Silver Peak’a yönlendirmek “10 Dakika”
 4. SnapMirror da yapılması gereken ayarlar “10 dakika”

Gereksinimler.

 1. Silver Peak VRX yazılımı (İnternetten 1 aylık ful sürümünü indireceğiz)
 2. ESXi (Her SP için 8Core vCPU, 8Gb Ram, 100GB Disk)

Topoloji:

 

silver-peak031

 

Adım 1: Silver Peak’lerin her iki lokasyon’a kurulması

İlk önce www.silver-peak.com dan ürünler altında VRX Virtual Software menüsüne girin.

 

r5

 

VRX-2 yazılımını seçin ve try’a tıklayarak yazılımı indirin. Eğer Hyper-V veya başka bir hypervisor kullanıyorsanız diğer seçenekleri seçerek ilgili dosyayı indirebilirsiniz.

Dosyayı indirdikten sonra size 2 adet e-mail gelecek, gelecek e-mail de lisansların biri Site_A diğer ise Site_B de kuracağınız Silver Peak içindir.

 

r6

 

İndirmiş olduğumuz dosyayı “ovf template” VMware client veya vCenter dan file > deploy OVF template den kuracağız.

 

silver-peak-005

 

Sanal sunucu adını girin ve next next diyerek disk bölümüne kadar ilerleyin, Silver Peak VRX yazılımı default olarak işletim sistemi için 30GB alan kullanır, ikinci diski de template’i kurduktan sonra ekleyeceğiz.

Disk yapısı hem işletim sistemi hem de ağ hafıza diski için Thick Provision Lazy Zeroed olacak.

 

silver-peak-006

 

Network bölümünden ilgini networkü seçin ve devam edin.

Not: Silver Peak’a vereceğiniz IP adresi SnapMirror’un kullandığı IP’ler ile aynı blok da olmalı.

Kurulum işlemi sonrası sanal sunucuyu açmadan önce AĞ Hafızası diskini ekleyelim.
Not: Aşağıdaki resim VRX-2 örneğidir “300 Mbps için VRX-6 seçiniz”

 

silver-peak-007

 

Disk eklemek için sanal sanal Silver Peak üzerinde sağ tıklayıp edit settings den add’e tıklayınız. yeni disk için min 70GB alan verelim.

Not: Ağ hafıza diski min 70GB ve maksimum 2TB arasında olmalıdır, disk alanı ne kadar çok olursa daha çok veri tekilleştirmesi yaparak bant genişliğinizi minimuma indirir.

 

silver-peak-008

 

 

Diski oluşturun, tüm ayarları kontrol edin ve sanal sunucuyu açın (Power on)

300 Mbps için 8 adet vCPU, 8 Gb Ram seçiniz

 

silver-peak-009

 

Sanal sunucuyu çalıştırdıktan sonra Silver Peak’in Appliance Manager ara yüzü açılacak, bu ara yüz den cihazın IP ayarını elle istediğimiz IP ile değişebiliriz, bu IP önemli olduğundan DHCP aralığının dışında olmasına emin olun veya rezerve edin.

IP’yi değiştirmeniz için F4’a basınız, IP değiştirdikten sonra cihazı yeniden başlatmanıza gererek yoktur.

Web ara yüzüne bağlanmak için chrome ve mozilla kullanabilirsiniz.

 

silver-peak-010

 

Tüm buraya kadar olan adımları diğer lokasyon için gerçekleştirin.

Her iki lokasyonda Silver Peak’in hazır sanal sunucularını import edip IP verdikten sonra ayarlarını yapmak için chrome dan yönetim IP’lerini yazarak açınız. Kullanıcı adı ve şifresi default olarak admin.

Adım 2: Silver Peak’leri yapılandırmak

 

silver-peak-011

 

İlk sefer giriş yaptığınızda karşınıza yapılandırma penceresi çıkacak “wizard”

Adımları takip edin.

 1. Hostname de cihaz için isim giriniz. Örneğin merkez
 2. Management Interface (mgmt0) de verdiğiniz IP ve DNS bilgilerini eksiksiz olarak tamamlayın
 3. Time zone da ilgili bölgeyi deçin
 4. Şifrenize değiştirebilir veya daha sonra değişebilirsiniz
 5. Silver Peak’i download ederken size 2 adet lisans ile ilgili mail gönderilmişti, lisansı buradan giriniz.

 

silver-peak-012

 

 1.   Bant genişliği limitini girin “replikasyon için kullandığınız hattın hızı”

300 Mbps için bant genişliğini 300 yazın, aşağıdaki grafik VRX-2 ye ait olduğu için maksimum 20 Mbps göstermekte.

 

silver-peak-013

 

 

Not: MPLS VPN gibi ağ yapılarında merkez hızı örneğin 100mbps olabilir ancak sizin için önemli olan merkez ile disaster arasında kullandığınız hattın hızıdır. Silver Peak geri kalan trafiği bybass edeceği için merkez için 100mbps’lik Silver Peak lisansı almanıza gerek yoktur.

 1. Next next devam ve apply ve reboot.
 2. Aynı işlemleri FKM tarafı içinde yapınız.

Silver Peak de yapılacak ayarlar.

 1. Configuration > Deployment den yaptığımız ayarlardan emin olmak.

Not: Silver Peak size tüm girmiş olduğunuz IP ve diğer bilgileri özet bir grafik ara yüzünde gösterir.

300 Mbps için bant genişliğini 300 yazınız.

 

silver-peak-014

 

 

 1. Tünel ayarları için configuration > tunnels den add’a tıklayarak yeni tünel ekleyin.

Bu senaryo da: 10.0.0.20 den 20.0.0.20 arasında tünel kuracağız.

 

silver-peak-015

 

 

Add’a tıklayın ve bilgileri giriniz.

Name: nerden nereye tünel adı

Local IP: Site_A daki SP IP’si

Remote IP: Site_B deki SP IP’si

Mode: 3 seçenek mevcut, default olarak UDP’dir ancak gre veya IPSec de isteğinize bağlı olarak seçebilirsiniz.

Not: IPSec AES-256 – SHA-1 ile verileri şifreler.

Bu senaryo için IPSec’i seçiyorum.

 

silver-peak-016

 

 

Mode da IPSec’i seçin ve apply’a tıklayarak pencereyi kapatın.

Oluşturduğunuz tünel’e tıklayarak IPSec için pre-shared key girmeniz gerekecek, “her iki tarafta aynı olmalı”

FEC özelliğini auto ya set ediniz, bu özellik hatlarınızda oluşan paket kayıplarını ve bozuk paketleri %20 oranında düzenler, bu sayede hattın kalitesini arttırarak verimli çalışmanızı sağlar. Bu özellik sayesinde bazı durumlarda sadece 4x hızlanma elde edilmiştir.

 

silver-peak-017

 

 

Aynı işlemi FKM den Merkez’e doğru yapınız “tünel oluşturunuz”

Her iki tarafta tünelleri oluşturduktan sonra tünelle ortalama 1 dakika içinde Aktif duruma gelecektir.

 

silver-peak-018

 

Silver Peak tarafında yapmanız gereken işlemler tamamlanmıştır, optimizasyon için NetApp SnapMirror’un trafiğini Silver Peak’lere yönlendireceğiz.

 

Adım 3: SnapMirror trafiğini Silver Peak’a yönlendirmek

SnapMirror özet,

Örneklediğim NetApp SnapMirror senaryosu günümüzde en çok tercih edilen mimariyi göstermekte, SnapMirror her bir controller da replikasyon için bir IP kullanır. Bu trafiği Silver Peak ile optimize edebilmeniz için Silver Peak’in fiziksel cihazında ya araya girmeniz gerekir “inline mode” veya bu trafiği Silver Peak ’e yönlendirmeniz gerekecek. Yönlendirme işlemini NetApp de yapmak oldukça basit ve pratiktir.

Bu senaryo da biz Silver Peak’leri sanal ortam da kurduk ve şimdi NetApp‘larda da ikinci gateway ekleyerek replikasyon trafiğini Silver Peak’lere yönlendireceğiz.

Replikasyon trafiğini Silver Peak’a yönlendirmeden önce: 

 

 

sp-1

 

 

Trafiği yönlendirmek için SSH dan NetApp daki 10.0.0.11 ve 12 IP’lerine oturum açın. Trafiği yönlendirmek için aşağıdaki komutu kullanacağız.

“Route add x.x.x.x y.y.y.y 1”

 • x.x.x.x: Karşı NetApp’ın IP adresi “bu seneryo da 2 IP var”
 • y.y.y.y: Site_A da kurduğumuz Silver Peak IP adresi
 • komut sonundaki 1 ise metric “bunu komutun sonuna eklemeyi unutmayınız”

“Route –s” ile girdiğiniz route‘ları kontrol edebilirsiniz.

Bu senaryo için aşağıdaki adımları takip edin “toplan 4 adım”

Adım 1: 10.0.0.11’e SSH ile bağlanın “Merkez den FKM’ye doğru”

Route add 20.0.0.11 10.0.0.20 1

Route add 20.0.0.12 10.0.0.20 1

Adım 2: 10.0.0.12’ye SSH ile bağlanın “Merkez den FKM’ye doğru”

Route add 20.0.0.11 10.0.0.20 1

Route add 20.0.0.12 10.0.0.20 1

Adım 3: 20.0.0.11’ye SSH ile bağlanın “FKM den Merkeze doğru”

Route add 10.0.0.11 20.0.0.20 1

Route add 10.0.0.12 20.0.0.20 1

Adım 4: 20.0.0.12’ye SSH ile bağlanın “FKM den Merkeze doğru”

Route add 10.0.0.11 20.0.0.20 1

Route add 10.0.0.12 20.0.0.20 1

Not: eklediğiniz route’un sürekli geçerli olması için SnapMirror altında \etc\rc dosyasını düzenlememiz gerekecek, bunun için Windows > Çalıştır da \\10.0.0.11\c$ yazın ve Enter’a basın. Daha sonra \etc klasörü altında rc dosyasını text editör ile “notepad veya wordpad” açın ve route add default z.z.z.z satırı altında “Route add x.x.x.x y.y.y.y 1” formatında yukarıdaki 4 adımda yazdığım route’ları ilgili controller’lara bağlanarak revize etmeniz gerekir.

Örnek: \\10.0.0.11\etc den rc dosyasını notepad ile açın ve route add default 10.0.0.254 altına aşağıdaki 2 satırı ekleyin.

route add default 10.0.0.254 “bu satırın altına ekleyin”

Route add 20.0.0.11 10.0.0.20 1

Route add 20.0.0.12 10.0.0.20 1

Kaydedin ve kapatın, bu işlemi toplam 4 sefer yapacaksınız yani her bir controller için.

Replikasyon trafiğini Silver Peak’a yönlendirdikten sonra: 

 

sp-2

 

 

Sanal Silver Peak ile NetApp SnapMirror replikasyonunun trafik akışı “Yeşil”

 

silver-peak-021

 

Adım 4: NetApp SnapMirror da yapılması gereken ayarlar “toplam 3 adım”

Adım 1: NetApp SnapMirros da transfer limitini kaldırmak

Job’ı seçin ve sağ tüşlayarak edir’i seçin.

 

silver-peak-030

 

Edit den Unlimited Bandwidth’i seçin, kaydedin ve kapatın.

 

silver-peak-023

 

Adım 2: NetApp SnapMirror da darboğazı kaldırmak “Removing a System Wide Throttle”

SSH dan her bir controller’a bağlanarak aşağıdaki komutu çalıştırın.

Options replication.throttle.enable off

 

silver-peak-024

 

Sorgulamak için Options replication.throttle.enable komutunu kullanabilirsiniz “bu senaryo da off durumda olmalı”

 

silver-peak-025

 

Adım 3: NetApp SnapMirror da sıkıştırmayı disable durumuna getirmek

Silver Peak kendi sıkıştırma algoritmaları ve diğer gerçek zamanlı teknikler ile SnapMirror trafiğini maksimum seviyede sıkıştırır ve BYTE seviyesinde tekilleştirme ile maksimum verimi sağlar.

Bu işlem için başlat > çalıştır da örneğin \\10.0.0.11\c$ dan etc klasörüne erişin, bu klasör altında snapmirror.confdosyasını notepad veya wordpad ile açınız ve aşağıdaki örnek gibi her job’a ait revizeyi yapınız.

Öncesi

replication=multi(7mSource,7mDestination)

replication:src_vol 7mDestination:dst_vol compression=enable 0 * * *

Not: mavi olan kısmı kaldırın.

Sonrası:  

replication=multi(7mSource,7mDestination)

replication:src_vol 7mDestination:dst_vol 0 * * *

 

Optimizasyon başlamıştır “NetApp Version 8.3”

Silver Peak NetApp SnapMirror trafiğinde ortalama %70 ile %90 arasında optimizasyon sağlayarak var olan hattınızı maksimum verim ile kullanmanızı sağlar.

Aşağıdaki grafik 300 Mbps WAN hattı üzerinden geçen SnapMirror replikasyon trafiğinin SADECE Silver Peak ‘in GÜÇLÜ SIKIŞTIRMA teknolojisi ile “açık mavi” hat hızını 2 Gbps ye kadar yükseltmiştir.

 

r1

 

Aşağıdaki grafik Silver Peak ‘in NetApp version 8.3 de sağladığı optimizasyona ek olarak ~%75 daha fazla optimizasyon sağlamıştır “Sadece Sıkıştırma ile” son 30 günün grafiği
128 TB veri optimizasyon sonrası 33 TB ye düşürülmüştür.

 

r3

 

Daha Esnek, Ölçeklenebilir, Zeki, Daha kısa ROI süresi ve anında çözüm için Sanal Çözümler

2000 yıllarını hatırlayın, ESX 2.0, 2.5 zamanlarında bir çoğumuz sanal platformlara güvenmezken günümüzde neredeyse hepimizin ilk aklına gelen konu ise sanallaştırma ve bulut teknolojileri, buda sanal platformların yeterinde olgunlaştığının ve evrimleştiğinin kanıtıdır. Ya network sanallaştırma?

Günümüzde bir hypervisor’a sahipseniz birçok şeye sahipsinizdir.

Hypervisor= Esneklik, Ölçeklenebilirlik, Uygun maliyet ve anında çözüm.

Sanal çözümler ile ROI sürenizi kısaltın

Silver Peak’i sanal veya fiziksel cihazlarını satın alarak kullanabilirsiniz. Silver Peak size 2mbps den 1gbps ye kadar aynı performansı sanal ortamda sağlayabildiğinden ve bu konuda lider teknolojiye sahip olduğundan bu yazılımı istediğiniz hypervisor’a kurun ve trafiğinizi yönlendirin. Ayrıca kendi sunucunuzu  oluşturabilirsiniz, bunun için gereksinimlerini karşılayan bir sunucu üzerinde VMware ESXi free kurun ve Silver Peak’i üzerinde deploy edin, kurduğunuz cihaza Network Bypass Adaptor takarak bildiğiniz appliance gibi kullanabilirsiniz. Bypass kartı ile trafiği yönlendirmeye gerek kalmadan direk araya girebilir veya trafiği route edebilirsiniz.

Silver Peak size sanallaştırma teknolojisindeki tüm avantajları sağlar ve ROI süresi fiziksel WAN Optimizasyon çözümlerine göre 4x daha kısadır. Buda geçmişte ve gelecekte yatırımlarınızı korur.